Pri horúčke hrozia kŕče

04.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    V prípade malých deťoch netreba podceňovať horúčku. Aj keď im zvykne teplota rýchlo vybehnúť, na druhej strane treba vysoké stupne promptne riešiť. Dieťa totiž môžu ohroziť silné kŕče, ktoré by v niektorých prípadoch mohli odštartovať problém s epilepsiou.

Kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí do veku päť rokov. Sú podmienené vysokou horúčkou najmä pri zápaloch ucha, chrípke a iných infekčných ochoreniach. Je to vlastne reakcia mozgu na vysokú telesnú teplotu, preto treba v prvom rade eliminovať horúčku. Zabránime tak aj poraneniu, ku ktorému pri prudkých pohyboch dieťaťa dochádza často. V každom prípade je to stav, keď treba volať rýchlu zdravotnú službu alebo ísť po zvládnutí dramatickej situácie na pohotovosť. Malého pacienta by mal určite vyšetriť lekár, pretože hlavne u dojčiat a menších detí môže ísť aj o kŕčové stavy a už spomínané epileptické záchvaty.

Symptómy sú dosť zrozumiteľné

Stav malého pacienta vyzerá skutočne dosť hrozivo. Náhle sťahy svalov spôsobia napnutie celého tela, tras hlavy, prehnutie chrbta do oblúka a zovretie pästí. Pacient má často vyvrátené oči alebo skrúca neprirodzene tvár a môže škúliť. Koža je začervenanú, dieťa sa potí sa a zadržiava dych. Niekedy stráca krátkodobo alebo úplne vedomie. Treba však zachovať chladnú hlavu a okamžite mu poskytnúť prvú pomoc.


Ako mu pomôcť

Malého pacienta v prvom rade obložíme vankúšmi a dekami, aby sme zabránili poraneniu o postieľku alebo pádu pri prudkých pohyboch, ktoré silné kŕče spôsobujú. Potom ho vyzlečieme a snažíme sa znížiť teplotu chladivými zábalmi v mokrej plachte alebo prikladaním špongie či uteráka namočeného vo vlažnej vode. Aj keď sa to zdá logické, dieťa po tejto procedúre neutierajme osuškou. Vodu treba nechať odpariť z povrchu kože, aj táto fáza pomáha znižovať teplotu. A keď klesne, zľahka ho prikryjeme. Po skončení kŕčov môžeme podať odporúčanú dávku paracetamolového sirupu. Je dôležité, aby mal prístup k čerstvému vzduchu. Prostredie má byť vetrané, ale nie tak, aby sme pacienta podchladili.

Až do príchodu lekárskej pomoci dieťa upokojujeme a pozorne sledujeme základné životné funkcie, pulz a dýchanie. Zároveň evidujeme všetky neprimerané zmeny v správaní.


Poznámka: Na zvládnutie dieťaťa, ktoré má kŕče, nikdy nepoužívajme silu. V žiadnom prípade mu do úst nevkladajme pilulku alebo cukrík, pretože by sa mohlo začať dusiť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com