Posolená krása

07.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Soľ tróni v našej kuchyni a sme od nej až tak závislí, že pri dochucovaní jedla to zvykneme občas s jej množstvom preháňať. Je to však aj chemická látka, ktorá vďaka zloženiu pôsobí priaznivo na našu pleť. Veď obsahuje 26 minerálov a vitamíny A a C. Ako môžeme využiť soľ v domácej kozmetike?

  • ... na vypínaciu masku: Asi 4 vrchovaté lyžice soli (môže byť aj morská) vymiešame s 3 lyžicami medu a trochou mlieka na hustú kašičku, ktorú si štetcom nanesieme na tvár a krk. Po 20-minútovom pôsobení masku zmyjeme.
  • ... na boj proti vráskam: Menší froté uterák namočíme v horúcej vode a po vyžmýkaní ho rozprestretý posypeme niekoľkými lyžicami soli. Potom zavrieme oči a uterák si pritlačíme na tvár. Po 5 minútach tvár opláchneme, osušíme a aplikujeme bežne používaný krém. Tento krátky soľný obklad pomáha unavenej i starnúcej pleti, ktorá potrebuje efekt vypínania.
  • ... na riešenie problémov s akné: Pretože morská soľ má aj schopnosť ničiť baktérie, uplatní sa aj pri likvidácii vyrážok na tvári či na tele. Stačí si rozpustiť trochu soli v malej miske s vodou a tampónom namáčaným v roztoku si pravidelne ošetrovať postihnuté miesta. Lepší účinok má hustejšia pasta z morskej soli a menšieho množstva vody, ktorú nanesieme na pleť a necháme pôsobiť 20 minút.
  • ... na likvidovanie lupín: Soľ dokáže odstraňovať nadbytočný maz a vracať koži jej rovnováhu, preto sa používa aj pri ťažkostiach s lupinami vo vlasoch. Potrebujeme iba obyčajnú soľ, ktorú si vmasírujeme do pokožky hlavy. Rovnako tak môžeme urobiť so soľným roztokom. Potom si vlasy poriadne vypláchneme čistou vodou.


Malá rada: Hrubozrnnú soľ sa môžeme pridávať aj do rôznych iných domácich masiek, pretože pôsobí ako píling a pomáha odstraňovať odumreté čiastočky pokožky i nečistoty a uvoľňovať póry pleti.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com