Perieme pre bábätko

28.01.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE   K dojčenskej bielizni majú ženy špecifický vzťah. Vyberajú ju s bázňou, lovia v obchodoch tie najkrajšie kúsky, ktoré strihom, farebnosťou a nežným dojmom chytajú za srdce a potom ich trpezlivo ukladajú do poličiek či do bielizníka. A ešte počas tehotenstva básnia nastávajúce mamičky o tom, ako rozkošne bude vyzerať ich bábätko v bodkovanom body alebo v zelenkavom tričku.

Potom však príde realita všedných dní. Niektoré modely stratia praním dokonalý imidž a v horšom prípade nájde mamička na rúčke či zadočku dieťatka drobné vyrážky. Pravdepodobne reakcia na zloženie pracieho prostriedku. Čo vlastne robiť, aby sme niekoľkomesačného človiečika obliekali do skutočne čistej bielizne a zároveň ho chránili pred chémiou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou udržiavanej domácnosti?


Detská pokožka si zaslúži

Pokožka dojčaťa je veľmi citlivý orgán a nedokáže sa ešte brániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia tak ako koža dospelého človeka. Malé dieťa sa bleskovo spotí i zaparí a pokožka reaguje rýchlejšie na akýkoľvek, aj menší, podnet. Či už na dotyk s nevhodným materiálom alebo na kontakt s textíliou, ktorá obsahuje zvyšky chemického prípravku. Preto treba minimálne v prvých mesiacoch, a najlepšie až do veku jedného roka, používať špeciálne pracie prípravky pre dojčenskú bielizeň či šetrné prostriedky pre citlivú pleť. Problémom bývajú aj aviváže, ktoré môžu ako ďalší prídel chémie citlivú detskú pokožku zbytočne dráždiť. Aspoň v prvých týždňoch ich z pracieho procesu radšej vylúčte, hoci košieľky nebudú tak reklamovo voňať.

V opačnom prípade môžete potrestať seba i vaše maličké, pretože budete musieť riešiť dermatologický problém. Pokožka dojčaťa zvykne na chemické prípravky zareagovať začervenaním a tvorbou pľuzgierikov, ktoré zvyknú svrbieť i bolieť. A s alergiou nie sú žarty. Časom sa môžu podobné reakcie rozšíriť z predlaktia aj na iné časti detského telíčka.

Pre priaznivcov ekológie

Mnohým najviac imponujú prírodne čisté prípravky s prívlastkom ekologické. Ak sa u bábätka vyskytli kožné problémy pre vyššiu citlivosť kože na vonkajšie podnety, detskú bielizeň môžeme prať aj ručne pomocou nearomatizovaného mydla alebo v roztoku vody z mydlových vločiek. Obľúbený je i prášok vyrobený z pagaštanu konského s obsahom saponínov, ktoré po kontakte s vodou podobne ako mydlo vytvoria penu a pomáhajú odstraňovať špinu. Zaručene nedráždivé je pranie v mydlových orechoch zo stromov, ktoré rastú v Indii. Vysušené orechy sa predávajú v plátenných vrecúškach a môžu sa používať aj pri praní v práčke. A k účinným patria aj guľky na pranie, ktoré uvoľňujú ionizovaný kyslík. Ten potom aktivuje molekuly vody, ktoré prenikajú hlbšie do vlákien a rozpúšťajú špinu. V prípade, že niektoré bezfarebné kusy bielizne stratia svoju pôvodnú sviežosť, vybieliť ich môžete asi desaťminútovým vyvarením vo vode, do ktorej pridajte pár mydlových vločiek a citrónovú šťavu. Samozrejme, že tento postup je vhodný len v prípade odolnejších materiálov, ako je froté alebo plátno, úplet by sa pri vysokej teplote mohol znehodnotiť.

Perte radšej oddelene

Mnohé mamičky sa pýtajú, či môžu do pračky k detskému oblečeniu prihodiť aj nočnú košeľu alebo manželove košele. Pre citlivosť detskej pokožky však treba dojčenskú bielizeň prať v prvých mesiacoch osve. Ak sa však neskôr nenazbiera na jednu várku dostatok detských vecičiek, nevadí, ak pridáte aj kúsky oblečenia ostatných členov rodiny. Podmienkou je však slabé znečistenie a ponožky i spodná bielizeň musia z kola von.

Ešte jedna poznámka - nezabúdajte oprať aj čerstvo kúpené plienky a detské ošatenie. Nikdy neviete, kto sa v obchode miniatúrneho kabátika či dupačiek dotýkal a čo bolo položené v nákupnom košíku hodinu predtým. A procesom prania by mali prejsť aj všetky veci, ktoré vám po svojej dcére prinesie priateľka. Možno je úzkostlivo čistotná a bielizeň čítankovo vyžehlila a poskladala. Ale zaručiť za interiér igelitovej či cestovnej tašky sa už nemôže.

Užitočné a odskúšané rady

  • Akceptujte odporúčania výrobcu a nepreháňajte to s veľkými dávkami pracieho prípravku. Detská bielizeň čistejšia nebude a zvyškov chémie ju nezbavíte ani po niekoľkých plákaniach.
  • V prvých týždňoch v každom prípade pridávajte jedno či dve plákania navyše.
  • Vhodnejšie prípravky sú gélové čiže tekuté, ktoré sa pri plákaní ľahšie vyplavia.
  • Bieliace pracie prášky sa naopak pri praní dojčenského oblečenia vôbec neodporúčajú pre obsah agresívnych chemických látok.
  • Nezabudnite občas vyčistiť práčku zvnútra, pretože sa v nej časom kumulujú nečistoty a plesne ako známi nositelia alergénov, ktoré sa môžu dostať na detskú bielizeň. Stačí ju pustiť raz naprázdno a do dávkovača naliať obyčajný ocot.
  • Aj žehlením likvidujete možné prítomné baktérie. Bábätko tak lepšie chránite a mäkšie oblečenie bude pre neho na dotyk príjemnejšie. Napokon až tak veľký kus času táto činnosť neukrojí. Veď sa vám vďaka jednorazovým pamperskám podarilo zbaviť textilných plienok, ktoré kedysi vyžadovali poriadnu dennú dávku trpezlivosti so žehličkou v ruke.

Poznámka: Špeciálnu kategóriu predstavujú klasické bavlnené plienky, ktoré sa, samozrejme, perú zvlášť. Retro plienkam začínajú niektoré mamičky dôverovať viac ako jednorazovým aj preto, že ich odborníci považujú za zdravšie pre chúlostivosť intímnych partií a z hľadiska životného prostredia za ekologickejšie. Sú však náročnejšie na údržbu, pri ktorej je rovnako dôležité zohľadňovať jemnosť detskej pokožky. Aj v tomto prípade treba voliť pracie prostriedky pre citlivú pleť, ktoré navyše umožňujú pranie aj pri 90°C.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com