Orchidea v črepníku. Prečo nie?

02.02.2024

ZELENÝ  DOMOV - PESTUJEME  RASTLINY   Orchideu vnímame ako výnimočný kvet, ktorý si môžeme dovoliť podarovať aspoň pri výnimočných príležitostiach. Ale nemusíme čakať, že nás ňou niekto obšťastní, môžeme si ju aj sami vypestovať v domácich podmienkach, pretože orchidea patrí k skvostným izbovým rastlinám. Dnes je to už jednoduchšie – novo vyšľachtené sorty nie sú príliš náročné na podmienky a dokážu skrášľovať interiér rozkvitnutými kvetmi dosť dlho. Ako sa o tento druh kvetu postarať?


  • Orchidea má rada svetlo, treba ju preto umiestniť bližšie k oknu, no nikdy nie na priame slnko, lebo lúče by hneď listy rastliny spálili. Uschne aj v blízkosti radiátora alebo iného výhrevného telesa.
  • Ideálne teploty predstavujú rozsah od 18 do 25 stupňov, horúčavy nad 30°C môžu rast orchidey spomaliť. Naopak v chladnejšej miestnosti sa dokáže spamätať a chlad urýchli kvitnutie.
  • Zalievať ju stačí raz do týždňa. Lepšie je však dodávať jej vlahu odspodu. Preto sa odporúča uložiť črepník radšej na 24 hodín do misky s vodou, aby sa dobre napila a potom ju už nepolievať, iba ju občas rosiť. Alebo črepník s orchideou položíme do väčšej plytkej podmisky s kameňmi, kam nalejeme vodu len do dvoch tretín. Črepník potom leží na kameňoch, ale rastlina je schopná odoberať si potrebné množstvo vlahy. Hnojíme ju len raz za mesiac.
  • Ak orchidea odkvitla, treba ju presadiť. Najprv rastlinu vyberieme z črepníka, očistíme od hliny, odstránime suché časti koreňov a orchideu zasadíme do substrátu špeciálne určeného pre tento druh kvetov. Prvé tri mesiace od presadenia ju netreba hnojiť, čerstvá zemina obsahuje dostatok potrebných živín, a polievať ju stačí ju len raz za dva týždne.


redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com