Obezita

06.02.2024
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ    Byť tučný a preto zdravý, to už dávno neplatí. Možno tak pred sto rokmi mali takúto predstavu o dobrom živote, ku ktorému patril aj dostatok poživne, naši predkovia. Dnes už naozaj zdravý životný štýl s vyváženou pestrou stravou a dostatkom pohybu nikto nespochybňuje. Napriek tomu nám po svete chodí stále viac ľudí s nadváhou. Trestu za prejedanie však neujdú. Okrem problémov nájsť si pre svoj estetický hendikep partnera alebo i prácu, sú v prvom rade ohrození viacerými zdravotnými ťažkosťami. A neraz im ide o život.

Príčina je väčšinou zrozumiteľná

Dôvody nadváhy či dokonca obezity môžu byť viaceré. Niekoho trápi štítna žľaza, iný bojuje s cukrovkou alebo mu predispozíciu na výrazné váhové prírastky vytvorili rodičia prekrmovaním už od útleho veku. Ale väčšinou si za svoju hmotnostnú nevýhodu môžu sami. Jeden priberie po ukončení profesionálnej športovej aktivity, pretože si neupraví denné množstvá skonzumovanej stravy, a ďalšia si zamení tehotenstvo za nepretržité kulinárske hody - čo vidí, to zobne. Až sa po treťom pôrode dostane na rovnú stovku. Preto netreba veľmi veriť vyjadreniam typu "takmer nič nejem, len tanier šalátu na obed a večer okruštek celozrnného chleba" alebo "ja už priberám aj z vody". Mnohí s podobnými výhovorkami možno na verejnosti deklarujú striktnú hladovku, ale doma zaručene vyjedajú všetky poličky v chladničke a ani zásoby v komore nemajú šancu odolať ich útokom. Potom príde z času na čas obdobie kajania sa a neúspešný pokus o držanie niektorej zo zaručených diét. Ten po pár týždňoch skončí ďalšou fázou prejedania a máme tu zaručený jojo-efekt, ktorý posunie ručičku váh ešte k vyšším cifrám.

Obezita ako údel? Nemusí byť

Tento večný kolotoč zmarených pokusov je výsledkom nedostatku vytrvalosti, ale aj amatérskeho prístupu k problému. Každý by chcel všetko riešiť veľmi rýchlo. No kilogramov nadobudnutých za roky nesprávneho životného štýlu sa nikto raketovou rýchlosťou nezbaví. A keď áno (napríklad absolútnou hladovkou), tak je na najlepšej ceste ohroziť si zdravie. Paradoxne môže trpieť podvýživou aj človek obézny, ak neprijíma v potrave dostatok stavebných a minerálnych látok potrebných pre fungovanie všetkých buniek i celého organizmu. V každom prípade sa treba vždy poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu, ktorý určí tempo straty nadbytočných kilogramov, skladbu jedálnička i vhodné pohybové aktivity. Na zvyšok života. Pretože nestačí iba vzdať sa dočasne pár škodlivých zvyklostí, nevyhnutné je zmeniť od základu celý životný štýl a prijať ho ako najprirodzenejšiu podobu žitia. Len takto sa môžeme zo zoznamu obéznych nadobro vyškrtnúť.

Postava v tvare jablka je smola

V posledných rokoch odborníci rozlišujú typ postavy podľa častí tela, kde človek najviac priberá. Väčšie šťastie má majiteľ tvaru hrušky, ktorému sa kilečká nalepujú na bokoch a stehnách. Smolu má naopak držiteľ jabĺčkovej postavy, tomu sa nadbytočný tuk kumuluje v pásovej časti. To sú všetci muži s obrovskými pivnými bruchami a všetky ženy, ktorým sa pôvodne štíhly pás stratil pod veľkými záhybmi tuku. Problémom, prečo lekári bijú na poplach, nie sú čierne body z estetického dojmu, ale zdravotné hľadisko. Tukové zásoby sa totiž neukladajú len pod kožou, ale aj vo vnútornejších vrstvách brušnej dutiny. Tuk potom vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú vnútorné orgány a zhoršením ich funkčnosti sa môžu naštartovať viaceré chorobné procesy.

Pozor na deti s nadváhou

Deti, ktoré majú problém s nadbytočnými kilami, zvyknú mať ešte väčšie zdravotné problémy a najmä skôr ako tí, ktorí sa prepracujú k obezite v dospelosti. Ale ťažkosti majú už aj v období dospievania. Obézne deti sa pre váhovú záťaž málo pohybujú, pretože sa rýchlo unavia. Dôvodom býva preťažené srdce a znížená kapacita pľúc. Neochota hýbať sa môže mať vplyv aj na kvalitu kostnej hmoty, ktorá má náchylnosť na rednutie a neskôr vznik osteoporózy, čo predstavuje riziko častých a vážnych zlomenín. Problémom týchto detí vôbec je preťažený kostrový i svalový aparát, čo je v období rastu veľmi nebezpečné. Často majú nenávratne poškodené kolenné kĺby, trpia skoliózou chrbtice. Mávajú vo zvýšenej miere zubné kazy a problémy s látkovou premenou cukrov a tukov a neraz vysoký krvný tlak i astmu. A obezitou v detstve sa výrazne skracuje celková dĺžka života, odborníci udávajú až 13 rokov.

Čo ľuďom s nadváhou hrozí:

 • vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a tukových látok v krvi
 • poškodenie cievneho systému
 • tvorba krvných zrazenín a riziko infarktu myokardu či mozgovej príhody
 • vznik cukrovky druhého typu (dôsledkom môže byť zlyhanie obličiek, ischemická choroba srdca, strata zraku, náhla cievna príhoda a diabetická noha, kedy hrozí jej amputácia)
 • ťažkosti s dýchaním pre problémy s ventiláciou pľúc a tiež pre postihnutie bránice
 • zvýšená hladina kyseliny močovej a napokon dna, ktorá môže skončiť amputáciou nohy
 • stukovatenie pečene a tráviace problémy
 • žlčníkové ťažkosti
 • kŕčové žily
 • ekzémy a iné chorobné zmeny na koži
 • degeneratívne zmeny na kĺboch a chrbtici preťaženého pohybového aparátu
 • u žien problémy s menštruáciou i s tehotenstvom
 • zvýšené riziko rakoviny prostaty, prsníka, krčka maternice a konečníka


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com