Magická chryzantéma na cisárskom dvore

02.02.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Aktuálne ročné obdobie neprezrádzajú iba nočné či denné teploty, ale aj charakter kvetov, ktoré zaplnia trhoviská. Jesenná atmosféra i blížiaci sa sviatok zosnulých dáva priestor chryzantémam, ktorú sú obľúbené nielen pre farebnú variabilnosť, ale aj pre dávku záhadnosti, ktorá zrodila v dávnej minulosti. Možno aj preto sa stali typickou ozdobou hrobov.

Páčila sa Číňanom

Chryzantéma učarovala Číňanom už pred stáročiami a do kultúry sa napevno zakomponovala 500 rokov pred naším letopočtom, keď často inšpirovala maliarov i básnikov pri ich tvorbe. Nazvali ju dokonca zlatou kvetinou. Asi aj pre výraznú žltú farbu, ktorá bola v tomto období pre chryzantému najtypickejšia. Hoci tento kvet tvorí len jednu skupinu čeľade hviezdicovitých, ku ktorým patria aj astry alebo georgíny (česky jiřiny), práve chryzantémy imponovali východnej Ázii najviac. Či už pre jemnú charakteristickú vôňu, pre farebnú škálu alebo pre bohatý tvar kvetov zložený z množstva zomknutých okvetných plátkov. Tie sa navyše uplatnili aj v kuchyni. A niektoré odrody sa pestovali špeciálne pre gastronomické účely. Plátkami sa zdobili vyberané jedlá, ale robilo sa z nich aj riedke cesto, ktoré sa vyprážalo na oleji. Číňania si chryzantému cenili aj v medicíne, považovali ju za symbol sily. Preto si panovníci dynastie Chan nechali pripravovať z týchto kvetov magický prášok vo viere, že im pomôže dožiť sa vysokého veku. Zaujímavé, že im to aj vychádzalo.

Ovplyvnila život Japoncov

Kultivovaná záhradná odroda chryzantémy sa rozšírila neskôr aj na územie Japonska, kde zohrala ako symbol aristokracie úlohu celonárodného významu. Získala post národného kvetu, v roku 797 sa stala súčasťou erbu cisárskeho dvora, zdobí štátny znak a dokonca aj najvyššie japonské vyznamenanie nesie jej meno. V októbri táto krajina slávi tradične sviatok chryzantémy.

Neodolala jej ani Európa

V 17. storočí sa niekoľko odrôd dostalo do Európy a v ďalších desaťročiach vyšľachtili holandskí, anglickí a francúzski pestovatelia mnoho nádherných odrôd rôznych veľkostí a farieb vhodných na dekoráciu interiéru, ale aj na pestovanie v záhrade a v črepníkoch na terasách a balkónoch.

Poznámka: Ako poznať čerstvé chryzantémy, ktoré nám vo váze vydržia dlhšie? Všetky okvetné lístky musia byť zdravé bez stopy vädnutia, potom nás jesenná kytica bude tešiť celý mesiac. Predpokladom je aj likvidácia listov zo stonky, aby nekalili vodu, ktorú potom netreba vymieňať, ale ju iba dopĺňať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com