Lyžovačku si radšej poistite

06.02.2024

DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNOSŤ A POISTENIE    Lyžovačka je v plnom prúde, mnohí milovníci športových aktivít na snehu smerujú a v najbližších týždňoch ešte budú smerovať počas víkendov alebo zimných dovoleniek do horských centier. V pláne majú dni naplnené obľúbenou aktivitou a super zážitkami. Tie však môže predčasne ukončiť nepríjemný úraz.

Rátate s negatívne dramatickou situáciou počas zimných radovánok a zvyknete sa poistiť? Alebo patríte skôr k tým, ktorí podobné veci zvyknú podceniť? Podobný prístup už mnohí, vrátane viacerých českých či poľských priaznivcov zimných športov, oľutovali. Keď okrem bolesti a traumy z poranenia museli napokon splácať drahý prevoz a zásah záchranárskych tímov.

Nespoliehajte sa na bežné poistenie

Týka sa to aj lyžovačky na Slovensku. Ani tu vám pri úraze na svahu nebude platiť iba bežné zdravotné poistenie, hoci jazdíte po oficiálnych zjazdovkách a po vyznačených trasách. Kľúčovým je lístok na vlek. Ak si ho kúpite, zásah záchranárov nebudete musieť platiť z vlastného vrecka. No a kto sa vyznačeným trasám vyhýba a na bežkách, sánkach či snežnom skútri skúša terén vo voľnej prírode, mal by sa chrániť uzatvorením poistenia do hôr, ktoré garantuje aj krytie zimných športov. Ale pozor! Poisťovňa bude preplácať výdavky v súvislosti s ošetrením len takého úrazu, ktoré ste si nespôsobili pod vplyvom alkoholu alebo hazardnou či bezohľadnou jazdou.

V cudzine už vôbec neriskujte

Ak sa chystáte do rakúskych Álp alebo do iného horského prostredia v zahraničí, treba uzavrieť špeciálne cestovné poistenie vrátane zimných športov. Tam totiž nemáte zásah horskej záchrannej služby zahrnutý v cene skipasu.

Poznámka: Porovnanie dvoch základných súm je viac než zrozumiteľné a každý sa v nich rýchlo zorientuje. Jedna letová hodina helikoptéry vychádza približne na 2000 eur a záchranná akcia v ťažkom teréne sa môže vyšplhať až na 10000 eur. Na druhej strane poistenie povedzme na 10-dňový pobyt na horách stojí 7 eur. Vlastne ani niet čo riešiť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net