Lacné kúrenie drevom

04.02.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ   Tohoročná zima je dosť krutá, priamo úmerne tým aj k našim peňaženkám. Mnohí sa preto snažia hľadať čo najlacnejšie zdroje tepla. Obyvatelia panelákov s ústredným kúrením si zdroj sami nevyberú, ale majitelia domov môžu zvažovať, či vsadiť na plyn, uhlie alebo klasické drevo.

Drevo pred pár desaťročiami vytlačené z trhu modernejšími zdrojmi sa znovu dostalo na program dňa. Argumenty, prečo kúriť práve týmto prírodným materiálom, sú viaceré. Okrem finančného aj ekologický, pretože spaľovaním dreva sa k životnému prostrediu správame šetrnejšie. Pri jeho horení do ovzdušia uniká asi 40-krát menej oxidu uhličitého ako pri spaľovaní hnedého uhlia, ktoré obsahuje aj zlúčeniny síry a kovov.

Každý chce kúriť lacnejšie

Aj keď je s prípravou dreva dosť roboty a aj počas horenia treba pravidelne a v správnom momente prikladať polienka, víťazom je z hľadiska nákladov. Je najlacnejším zdrojom energie, za všetky ostatné zaplatíme viac. Či už je to uhlie, zemný plyn, elektrina alebo propán-bután. Ešte viac ušetria majitelia záhrady, ktorí majú aj doslova domáce zdroje. Veď pravidelne orezávajú pri ošetrovaní stromov konáre alebo si môžu cielene vysadiť stromy, ktoré napokon padnú za vlasť kachliam. Výhodou je aj charakter popola, ktorý môžeme využívať ako výborné prírodné hnojivo. Nevýhodou je naopak skladovanie, ktoré musí spĺňať isté kritéria. Priestor by mal byť chránený pred dažďom a vetraný, aby drevo dobre preschlo. Najlepšia je uzavretá, suchá miestnosť v hospodárskej prístavbe alebo voľný priestor v rámci domu. V časových intervaloch treba vždy nakálať dostatočné množstvo polien na menšie kusy, aby rýchlejšie schli. Ak nechceme dávať do pece príliš vlhké drevo, môžeme si urobiť malý test. Ak ešte nedoschnuté drevo vložíme do vrecúška z plastu, v teplej miestnosti sa vnútorné steny zarosia.

Rozhoduje aj kvalita dreva

Rozkurovať v kachliach či peci by sme mali skôr mäkkým drevom, či už polenami z brezy, smreka alebo borovice, čo nám zjednoduší zakladanie ohňa. Potom však treba pridať tvrdšie druhy dreva ako je buk, hrab a dub. Len takými môžeme dom dobre vykúriť, pretože majú väčšiu výhrevnosť a teplo udržia v interiéri dlhšie. Dôležitý je aj to, či je drevo čerstvé alebo už vysušené. To prvé obsahuje vysoké percento vody, čo ovplyvňuje negatívne dĺžku a intenzitu kúrenia. Problémom býva aj dymenie mokrého dreva. Obsahuje až 50 percent vody, vysušením sa treba dopracovať k 20 až 10 percentám vlhkosti. Kúriť však môžeme aj briketami, ktoré sa vyrábajú lisovaním pilín za vysokej teploty a tlaku. Sú o niečo drahšie ako drevo, ale majú aj dlhšiu výhrevnosť.

Malá rada: Najrýchlejšie a najúčinnejšie zakúrime tak, že najprv do otvoru kachlí či pece vložíme kus papiera, na ktorý položíme pár triesok a navrch ešte 2 až 3 polená mäkkého dreva. Po rozhorení prikladáme už len polená z tvrdého dreva.


redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com