Keď úsmev kazia drobné defekty

03.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Naše pery sú vlastne vonkajšie sliznice. Keďže im chýbajú mazové žľazy i ochranný film z vody a tuku, sú veľmi citlivé. Mnohí sa potom sťažujú na bolestivé ranky a iné problémy, ktoré si výsledkom nesprávnej životosprávy, stresu alebo fajčenia.

V prvom rade treba pery chrániť bežnými alebo špeciálnymi masťami pred extrémnymi teplotami, či už v lete alebo zime, aby sa zbytočne nevysušovali a nestali sa zraniteľnejšími. Treba sa tiež zbaviť zlozvyku hrýzť si pery, pretože cez drobné poranenia sa do kože dostanú rôzne nečistoty s choroboplodnými zárodkami.

Časté infekcie

K najčastejším infekciám, ktoré spôsobujú ťažkosti aj v oblasti ústnej dutiny, patria afty a herpes. Afty sú drobné poranenia sliznice, na ktorej sa vytvoria malé vriedky, čo pri jedení i hovorení spôsobuje bolesť. Typický priebeh pre herpesovú infekciu na perách je svrbenie postihnutého miesta a potom tvorba zoskupenia niekoľkých bolestivých pľuzgierikov naplnených tekutinou, ktoré sa po pár dňoch malého utrpenia zmenia na chrastu. Tento problém zvykne byť spojený aj s prechladnutím a zvýšenou teplotou.

Zápalová reakcia na prípravky

Na prvý pohľad banálny problém, ktorý môže poriadne znepríjemniť život. Niektorí ľudia sa trápia suchými, napuchnutými a bolestivo popraskanými perami. Krvavé ranky a chrasty najmä na koži dolnej pery prezrádzajú stratu elasticity. Dôvodom býva nedostatok vitamínov, vtedy ich stačí doplniť a pery natierať pravidelne kvalitnou masťou.

Opuch pier môže však byť aj reakciou na užívanie lieku alebo ide o vážnejší problém – alergiu na parfumy alebo farbivá. Vtedy vzniká zápalový proces, ktorý sa musí presne špecifikovať a následne liečiť. Zdrojom alergie bývajú často rúže, zubné pasty, ústne vody či žuvačky. S popraskanými perami mávajú problémy často aj lyžiari alebo horolezci ako s reakciou na ultrafialové žiarenie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com