Jedzte ako Francúzi

06.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Už ste prešli od letných šalátov k jedlám ťažšieho kalibru? Už ste stihli obísť všetky septembrové vinobrania a hody, kde ste neodolali kačici, burčiaku a štrúdli? Už zase sú vám nohavice tesnejšie, hoci od dovolenky s množstvom pohybu ubehlo len pár týždňov? A to vás čakajú dlhé jesenné večery s plnou chladničkou nablízku a najmä koncoročné sviatky s tradičným hodovaním. Na chudnutie a operatívnu diétu je preto vždy dobrý čas.

Ak sme trochu zhrešili, čo nám zredukovalo možnosti šatníka, treba sa disciplinovane vrátiť do normálu. Nemusíme sa hneď týrať počítaním kalórií a drastickým hladovaním až do fyzického kolapsu. Stačí do bežného režimu zakomponovať pár strategických prvkov a hlavne na nich aj striktne trvať.

  • Oklamte svoj žalúdok a pre každým jedlom vypite pohár minerálnej vody alebo si ako predjedlo dajte jedno jablko. Zaplní čiastočne žalúdok, dodá vitamíny a navyše aj upokojí nervy.
  • Skúste jeden deň v týždni iba piť a to nesladené ovocné a zeleninové šťavy. Najlepšie v sobotu či nedeľu, aby neutrpel váš pracovný výkon.
  • Namiesto večere si položte na tanier olúpaný pomaranč, najmä ten s červenou dužinou podporuje činnosť čriev a pomáha organizmu zbavovať sa toxických látok. Prípadne ho pre zasýtenie posypte obilnými klíčkami.
  • Výborný je aj ananás s vysokým obsahom enzýmov, ktoré sa podieľajú na likvidácii tukových zásob.

Tip na záver: Inšpirujte sa stravovacími zvykmi Francúzov, ktorí jedlo konzumujú pomaly, doslova si ho vychutnávajú. Na ich tabuli síce nechýba viac chodov, ale všetko sú to veľmi malé porcie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com