Horúco okolo chladných snežienok

06.02.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Hoci snežienky svojím vzhľadom i obdobím, kedy kvitnú, evokujú skôr ideál chladnej, i keď nežnej krásy, môžu byť aj dôvodom horúcich chvíľ. Najmä, ak sa v snahe pozbierať si pár exemplárov na prechádzke pri rieke alebo v parku, dopustíme priestupku, ktorý si štát ohodnotil slušne vysokou pokutou. Môže sa vyšplhať až na sumu 3 300 eur.

Riziková kytička z lesa

Hoci sa pokuta nevzťahuje na všetky snežienky rastúce vo voľnej prírode, natrhať jarnú kytičku si nemôžeme vo všetkých národných parkoch či ostatných chránených oblastiach v treťom až piatom pásme. Jednoznačne by sme mali chodiť do prírody aj patrične informovaní, inak treba tieto jarné kvietky nechať radšej v ich prirodzenom prostredí. Napokon, vo vázičke zoberie ich osud aj tak veľmi rýchly koniec.

Pestovanie bez stresu

Ak sú snežienky pre nás sviežou inšpiráciou a zdrojom príjemných pocitov z blížiacej sa jari, môžeme sa naučiť si ich pestovať. No aktuálne to už nestihneme. Pretože cibuľky zakúpené v špecializovanej predajni treba zasadiť ešte v jeseni, najlepšie v septembri, aby sa stihli zakoreniť. Ak sa ujmú, ako z trvalky sa z nich môžeme tešiť aj v ďalších rokoch. Potrebujú vlhkú a hlinitú pôdu, bohatú na humus na poloslnečnom mieste niekde pod stromom alebo kríkom. Po zasadení potrebuje rastlina zalievať a hnojiť. V zimných mesiacoch by sa potom mala prikryť lístím alebo vrstvou slamy, aby nezmrzla. Pred začiatkom jari ochranu jednoducho odstránime, čím dáme priestor vyrastajúcim snežienkam, ktoré zvyknú kvitnúť od februára do apríla.

Poznámka: Jednu cibuľku s koreňovým systémom si môžeme presadiť aj do črepníka a kvietky nechať rozkvitnúť v interiéri. Aby nám snežienkový aranžmán ako symbolický posol jari vydržal čo najdlhšie, na noc ho treba vždy umiestniť na balkón či terasu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com