Fajčenie

06.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ    Fajčenie nie je len zlozvykom, ktorý stojí veľa peňazí a komplikuje život okoliu i samotnému fajčiarovi, ale hlavne je to závislosť, ktorá dlhé roky systematicky poškodzuje zdravie človeka. Koľkí fajčiari a koľkokrát počas svojho života sa už zapovedali, že s týmto nešvárom skončia. Väčšina však, žiaľ, zostala len pri predsavzatiach. Napriek tomu, že im táto každodenná súčasť štýlu života spôsobuje samé problémy a zhoršuje sociálne väzby a komunikáciu doma i v práci.

Problémy v rodine

V prvom rade si vážne poškodzujú svoje zdravie a rovnako zdravie svojich blízkych, ktorí sú nedobrovoľne pasívnymi fajčiarmi. Téma zapálenej cigarety býva preto častým predmetom domácich rozporov ba až konfliktov. O to viac v rodinách s malými deťmi, ktorí sú voči negatívnym vplyvom najmenej odolné. Oprávnenosť rozčúlenia nefajčiacich partnerov ešte posilňujú argumenty v súvislosti s nemalou investíciou do cigariet, ktorá sa v priebehu roka rozplynie ako dym. Sú to peniaze doslova vyhodené von oknom.

V práci v izolácii

Druhým prostredím, ktoré fajčiarov stresuje, je pracovné. Kedysi týrali svojím zlozvykom v spoločnej kancelárii ostatných, dnes sa podobná situácia eliminovala všeobecným zákazom fajčenia na pracovisku. Preto všetci závislí od cigaretky odbiehajú na svojich pár ťahov párkrát počas pracovnej doby pred budovu, aby si mohli zapáliť. Zamestnávatelia však tieto pauzy registrujú a negatívne posudzujú a niektorí už prešli do ofenzívy. Pri prijímacom pohovore kladú novému zamestnancovi aj otázky v súvislosti s fajčením a v prípade viacerých kandidátov môžu neoficiálne fajčiara diskriminovať. Vlastne, svojím spôsobom sa takto diskriminuje sám.

Viaceré zdravotné riziká

Napriek všetkým týmto problémom, s ktorými sa fajčiari potýkajú alebo ktoré škodia ich zdraviu, nevedia svoju osobnú neresť zmiesť zo stola. Možno ich presvedčí nasledujúci zoznam ťažkostí, zdravotných rizík i reálnych ohrození na živote.

  • Závislosť. Nikotín je návyková látka, preto ak fajčiar si nemôže zapáliť, má abstinenčné príznaky - podráždenosť, depresiu, poruchy koncentrácie.
  • Cievy a náhla príhoda. Oxid uhoľnatý sa viaže na hemoglobín v krvi rýchlejšie ako kyslík, preto sa u fajčiara do tkanív všetkých orgánov dostáva menej kyslíka. Rovnako sa zhorší zásobovanie srdca kyslíkom, dôsledkom môže byť ischemická choroba srdca, prípadne infarkt. Nedostatočné prekrvenie môže viesť ku ischemickej chorobe dolných končatín, neskôr ku vzniku gangrény, kedy hrozí amputácia nohy. Tabakový dym zrýchľuje srdcový tep, následkom čoho sa cievy zužujú, krvný tlak sa zvyšuje, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu myokardu alebo mozgovej príhody. Fajčiarky, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, sú vystavené riziku náhlej príhody ešte viac.
  • Tehotenstvo. Fajčiarky majú počas tehotenstva komplikácie častejšie ako nefajčiarky. Hrozí spomalený rast plodu, predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť novorodenca, samovoľný potrat alebo úmrtie dieťaťa. Počas dojčenia ovplyvňuje zdravý vývin batoľaťa aj cigaretový dym, ktorého látky sa dostanú aj do materského mlieka.
  • Sexualita. Pre zhoršený stav cievneho systému trpia fajčiari často erektílnou dysfunkciou alebo impotenciou, s intímnym životom môžu mať problémy už v strednom veku.
  • Nervová sústava. Alzheimerova choroba súvisí s nenávratnou stratou dlhodobej i krátkodobej pamäte, ktorá komplikuje život nielen pacientovi, ale najmä jeho rodine. Postihnutý človek totiž nepoznáva svojich príbuzných ani prostredie, v ktorom žil celý život. A práve u fajčiarov existuje dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že sa ich táto choroba bude týkať.
  • Oči. Dlhodobým fajčením sa zvyšuje aj riziko výskytu degenerácie očnej makuly, ktorá vo vyššom veku môže viesť k slepote.
  • Koža. Fajčenie je aj rizikovým faktorom výskytu psoriázy a rakoviny kože.
  • Choroby dýchacích ciest. Fajčenie zaťažuje dýchací aparát, atakované splodinami sú najmä pľúca. Pri spaľovaní tabaku vznikajú stovky toxických látok, ktoré narúšajú sliznicu dýchacích ciest, následne dochádza k zápalovým procesom a zvyšuje sa tvorba hlienu. Výsledkom sú chronické zápaly priedušiek. Bronchitída začína ranným kašľom a znepríjemňuje život fajčiarovi aj počas dňa. U niekoho sa môže vyvinúť aj astma, pre ktorú sú typické prudké záchvaty kašľu. U ľudí, ktorí napriek tomu fajčiť neprestanú, sa zdravotný stav rapídne zhoršuje
  • Obštručná chronická choroba pľúc. Ide o ťažké poškodenie pľúc vdychovaním cudzorodých častíc či už v prašnom prostredí alebo pri fajčení. Chronický zápal deštruuje pľúcne tkanivo, ničí pľúcne mechúriky, čím sa prietok vzduchu zhoršuje. Zníženie funkčnosti orgánu dýchania je nezvratné a ak sa pacient nelieči, môže skončiť na respirátore, ktorý mu umožňuje dýchať. A pretože transplantácia pľúc je náročná operácia a na Slovensku sa zatiaľ nerealizuje, ťažké prípady končia napokon úmrtím.
  • Rakovina. Prostredníctvom tabakového dymu sa do organizmu dostávajú karcinogénne látky, ktorá sú rizikovým faktorom vzniku rakoviny pľúc (ročne zomiera na svete asi milión pacientov s touto chorobou). Pretože splodiny prechádzajú celým dýchacím systémom a tráviacim traktom, ohrozené rakovinou sú aj hrtan, ústna dutina, pažerák, pankreas, močový mechúr, obličky a konečník. A platí to aj pre konzumentov cigár a fajky. U žien, ktoré fajčia, je diagnostikovaná rakovina krčka maternice častejšie ako u nefajčiarok.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com