Extrémne mrazy ohrozujú zdravie

01.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    V týchto dňoch na nás zima zaútočila tými najsilnejšími zbraňami. Mrazy, s ktorými sa musia vyrovnávať obyvatelia mnohých európskych krajín, sme tu už dávno nemali. A hoci sa regióny líšia v mínusových stupňoch a severnejšie oblasti Slovenska sa ocitli vo väčšej zime, silný mráz neobišiel ani jeho juh. Je lepšie byť pripravený a dostatočne informovaný o rizikách takéhoto extrémneho počasia.

Kto je ohrozený najviac

Kruté mrazy sú rizikom pre všetkých pacientov s chronickými ochoreniami, obzvlášť pre ľudí s dýchacími problémami a s ťažkosťami srdcovo-cievneho systému, ktorým sa môže stav zhoršiť a dokonca im hrozí náhla príhoda. Podceňovať by ich nemali ani diabetici, pretože omrzliny aj ľahšieho charakteru sa im pre poškodený cievny systém a zhoršenú schopnosť hojenia môžu veľmi skomplikovať. Mínusové teploty ohrozujú aj malé deti, hlavne tie do jedného roka pre nedostatočne vyvinutý termoregulačný systém. A nebezpečné môžu byť z podobného dôvodu aj pre starších ľudí najmä pri prechode z vyhriateho interiéru do mrazivého exteriéru, pretože ich termoregulačný systém je už poškodený a nemajú dostatočne prekrvené okrajové časti tela. Opačne pri rýchlom príchode do teplej miestnosti z mrazu môžu mať problémy ľudia s nízkym tlakom, hrozí im až strata vedomia. Opatrní však musia byť aj zdraví jedinci.

Treba sa účinne chrániť

  • Obliekať si treba viacero vrstiev, tie telo pred mrazom lepšie izolujú.
  • Dôležité je nezabúdať na šál, dostatočnú pokrývku hlavy, kvalitnú zimnú obuv a rukavice. Posledné dve súčasti odevu však nesmú byť tesné. Vtedy je totiž tkanivo stlačené a tým nedostatočne prekrvené a rýchlo prechladne.
  • Dýchať by sme mali nosom, inak sa preťažuje dýchacia sústava a hrozí prechladnutie. Ústa je dobré zakrývať si teplým šálom.
  • Absolútnou kontraindikáciou je konzumovať alkohol v takomto počasí. Ľudia pod vplyvom alkoholu strácajú citlivosť na chlad a môžu zomrieť na podchladenie. Pri znižovaní normálnej telesnej teploty 37°C sa spomaľuje činnosť srdca i všetkých životných funkcií a tuhnú svaly. A už pri poklese teploty o 4 stupne sa môže zastaviť činnosť srdca úplne.
  • V mraze sa neodporúča ani fajčiť, pretože nikotín zužuje cievy a tým sa zvyšuje riziko nedostatočného prekrvenia končatín.
  • V extrémnych mrazoch je nebezpečné dotknúť sa kovu (rúčka palice, zábradlie). Už krátky kontakt s pokožkou môže spôsobiť omrzliny.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com