Drogy

06.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ    Aj keď najfrekventovanejšou drogovou závislosťou u nás je alkohol, aj nebezpečné drogy si nekompromisne razia cestu do života najmä našej mládeže.

Najčastejšie sa siaha po marihuane, tejto mäkkej drogy holdujú vekové kategórie od 15 do 34 rokov. Ale mnohí prepadli aj tvrdým druhom, ako je pervitín alebo heroín. Človek, ktorý sa stane od drogy závislý, si neničí len všetky svoje sociálne väzby v rodine i na pracovisku či v škole, ale poškodzuje si vážne aj svoje zdravie.

Signály sú zrozumiteľné

Aj keď je čas dospievania ťažkým obdobím ako pre mladého človeka tak pre rodičov, mládež s problémom drogovej závislosti svojím správaním vybočuje z normálu. Podľa odborníkov si treba všímať, či dcéra alebo syn v poslednej dobe nezmenili výrazne svoje správanie, či nezačali používať vulgarizmy a slangové výrazy, či nemajú nových podozrivých kamarátov, či sa netúlajú poza školu, či sa nezhoršili v učení alebo či nezanedbávajú šport či iný koníček, ktorému sa doteraz intenzívne venovali.

Signálom môžu byť aj abstinenčné symptómy v prípade, že sa vytvorila závislosť a drogu k dispozícii nemajú. Všetky drogy ovplyvňujú činnosť mozgu a tým aj celé správanie človeka a zabudujú sa do metabolizmu, takže ak v organizme chýbajú, človek má typické príznaky abstinencie. Ľudia závislí od heroínu majú silné bolesti kĺbov i svalov, tiež narušený spánok, striedajú sa u nich pocity tepla a zimy a môžu mať záchvat agresie. Konzument pervitínu býva nervózny, pociťuje hlad a chce sa mu veľmi spať. Naopak, ak si dá svoju dávku, na jedlo ani nepomyslí, chudne, spať nepotrebuje a pociťuje príliv energie. Aj fajčenie marihuanových jointov treba brať vážne, chronickí konzumenti v prípade, že sa k svojej ručne ušúľanej cigaretke nedostanú, bývajú podráždení a trpia poruchami spánku.

To všetko sú jasné výkričníky, ktoré by mali rodičov zburcovať. S dieťaťom alebo mladým človekom treba zájsť k lekárovi a dať pre potvrdenie podozrenia urobiť testy krvi i moču.

Negatívny vplyv drogy na organizmus

Každá droga vplýva na organizmus svojským spôsobom, aj keď všetky majú spoločnú cieľovú rovinku - deštrukciu osobnosti ako psychickú tak i fyzickú.

Marihuana: Fajčenie rozdrvených konopných listov spôsobuje najprv dobrú náladu a pozitívne emócie, pričom sa zvýši srdcová frekvencia a očné spojivky sa prekrvia. Pri dlhodobom pravidelnom užívaní sa zhoršuje orientácia v čase a pridávajú sa aj vizuálne a akustické halucinácie, niekto môže mať problém s dýchacím systémom, typické je citové otupenie.

Kokaín: Niekedy sa zvyknú žuť kokaínové listy, ale najčastejšie sa kokaín ako prášok vdychuje cez nosné dierky a vďaka zakončeniam čuchového nervu sa táto droga dostane až do mozgu. Rýchlo sa dostaví pocit eufórie, rastie libido i chuť na sex, zrýchli sa dýchanie i frekvencia srdca a zvyšuje sa hladina adrenalínu. Chronickí konzumenti kokaínu sa sťažujú naopak na poruchy sexuálnych funkcií, tiež na bolesti brucha a hnačky, zvyknú chudnúť a mávajú aj psychické problémy, trpia depresiami a stihomamom. Problémom sú aj zaťažené pľúca a srdce a typickým je prederavenie nosnej prepážky.

Pervitín: Táto umelo vyrobená droga dáva pocit nadpriemernosti po stránke fyzickej i psychickej. Konzumentovi po užití však zároveň búši srdce, cíti sucho v ústach a je nepokojný. Pri chronickom užívaní človek stráca na hmotnosti a výrazne sa zhoršuje jeho psychika – trpí depresiami a pomýšľa neraz na samovraždu. Táto droga je z druhu amfetamínov, ku ktorým patrí aj extáza, obľúbená najmä medzi tínedžermi na diskotékach. No pri vyšších dávkach sa tanec práve neodporúča, pretože hrozí rýchly vzostup krvného tlaku a krvácanie do mozgu.

LSD: Užíva sa v podobe tabletiek, pod vplyvom ktorých má človek divoké predstavy úplne mimo reality. Potom sa chová nepredvídavo a môže si spôsobiť úraz. V niektorých prípadoch môže časté užívanie odštartovať duševnú poruchu.

Heroín: Táto tvrdá droga sa aplikuje pomocou injekčnej striekačky do žily alebo svalu. Po požití sa človek dostane do stavu letargie, počas ktorej máva halucinácie a potom i poruchy v správaní. Trpí aj telo – frekvencia srdca klesá, pokožka svrbí, zreničky sa zúžia a môže bolieť hlava. Chronickí konzumenti heroínu mávajú poruchy pamäti, zníženú fyzickú výkonnosť, hnačky, bývajú unavení a miesta vpichov sa im zapaľujú. Hrozia im tiež hepatitídy, ktoré poškodzujú pečeň, pretože si injekčné striekačky medzi sebou v komunite požičiavajú.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com