Doplnky vo farbách zimného súmraku

06.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Zima už svojou podstatou s výnimkou snehobielej zapiera žiarivé farby, lepšími reprezentantmi chladného ročného obdobia sú skôr temnejšie odtiene. Skúste jednoduchú zmenu interiéru prostredníctvom doplnkov zo šedých textílií. Materiály ako filc a vlna či úplet zabezpečia pocit tepla a šedá zase modernosť. Je to práve trendová farba.

Niekedy stačí málo. Napríklad nový šat pre pár vankúšov či prikrývka na sedaciu súpravu z úpletu príjemného na dotyk, do ktorej sa môžeme v chladnejší večer zababušiť. Čo sa týka obliečok na vankúše, ponúka sa šedá pletenina, ktorú si môžeme kúpiť na metráž, ale dá sa získať postrihaním starého vetra alebo úpletových šiat, ktoré sme už vyradili z aktuálneho šatníka. Na osvieženie imidžu obliečky môžeme poprevliekať farebnú stužku v pravidelných radoch. K šedej sa hodí napríklad tmavšia fialová, ktorá dodá bytovému doplnku elegantne temný výraz.

Vankúše, vankúšiky...

Tých nie je nikdy dosť. Okrem toho, že ovplyvňujú charakter interiéru, sú aj pomôckou, ktorá zabezpečí pohodlné sedenie či polohu ležmo. Treba zvážiť farebnosť aj typ textílie. Ak si nepotrpíme na tlmené šedé odtiene, môžeme si zvoliť kombináciu čiernej a bielej v jednoduchom motíve. 

Zimnú atmosféru podčiarkne hrubšia bytová textília, z ktorej si šikovná domáca pani ušije na niekoľko vankúšov rôznych rozmerov obliečky. Tie zručnejšie si ešte upletú alebo uháčkujú pohodlné a teplé papuče.

Na časopisy i noviny

Filc je materiál nenáročný na spracovanie, pretože sa nestrapká, takže švy sa môžu zošívať aj z prednej strany a okraje netreba začisťovať. Ak už dlho hľadáme vhodný priestor na noviny a časopisy, ktoré sa v obývačke povaľujú na rôznych miestach, môžeme si urobiť závesný držiak. Potrebujeme dlhý pás filcu, aby sme vytvorili dostatočne veľké odkladacie plochy, ich počet závisí od nás. Na tento konkrétny pomocník, ktorý do nášho informačného archívu prinesie poriadok, si musíme zadovážiť filc dlhý 200 cm a široký 40 cm. Potom ho v pravidelných intervaloch zošijeme, aby vznikli 4 odkladacie previsnuté vrecká a na vrchnej časti ešte umiestnite háčiky. Zavesený na stene nezaberie vôbec veľa miesta, ale urobí nám veľkú službu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív