Čo šatníkové či múčne mole neznášajú?

06.02.2024

DOMÁCNOSŤ - NEVÍTANÝ HMYZ    Zaujal vás v interiéri drobný poletujúci hmyz? Ak ešte komáre nemajú sezónu, záhada bude rýchlo odhalená. Doma sa vám usídlili mole. Treba ešte prísť na to, či im zachutili zásoby komory alebo skôr útroby šatníka.

Dospelé mole, ktoré vzbudia pozornosť, sú skôr informáciou, že sa doma deje niečo neštandardné. Najväčšiu škodu totiž páchajú vývojové štádia tohto hmyzu. Šatníková moľa má striebristé krídla, potravinová má na orgáne lietania čierne fľaky.

POTRAVINOVÁ MOĽA... 

... sa najskôr usídli v sypkých potravinách, ako je múka, kokos, strúhanka, ryža, müsli, ale objaviť ju môžeme aj v strukovinách, v keksoch, v čokoláde a v sušenom ovocí či hubách. Prítomné vajíčka alebo húsenice prezradia znehodnotenie potravín zhlukmi vlákien a jemnými pavučinami. Zlikvidovať sa dajú len dôkladným poriadkom a následne pravidelnou kontrolou políc špajze. Napadnuté potraviny treba vyhodiť a čerstvo kúpené presypať z papierových a plastových vreciek do uzatvárateľných čistých dóz. Preventívne sa odporúča na policiach utierať prach a odstraňovať z povrchu vysypanú múku či krupicu.

ŠATNÍKOVÉ MOLE...

... obľubujú statický stav, tmu a vlhko, k rozmnožovaniu potrebujú absolútny pokoj. Nedarí im určite v priestoroch, ktoré často otvárame a presúvame v nich šatstvo. Odporúča sa preto otvárať častejšie aj skrine, kde máme odložené sezónne šatstvo a oblečenie občas vyvetrať a vyprášiť. A čo sa dá, aj preprať. Zároveň je dobré vytrieť poličky a vnútro skrine vlhkou handrou. Oblečenie ukladáme zásadne čisté a suché. Rizikom sú aj fľaky od jedla.

Výborným pomocníkom, ktorého silu mole nemajú šancu prežiť, je mráz. Všetky vlnené modely, saká i kabáty treba dvakrát do roka vložiť na hodinu do mrazničky. V skrini by sme mali tiež preventívne rozvešiavať naplnené textilné vrecúška, ktoré prepúšťajú arómu. Mole zo šatníka vyženie výrazná vôňa, najviac odpudivo na ne pôsobí levanduľa, rozmarín, prací prášok, nastrúhané mydlo, čierne korenie, citrónová i pomarančová kôra, cédrové drevo a klinčeky. A vyskúšať môžeme aj zmes melasy a octu, ktorú položíme v otvorenej nádobe na spodok skrine, tiež pár gaštanov alebo zrolované hárky novín, pretože mole naznášajú pach tlačiarenskej černe. Tieto prostriedky však mole skôr vypudia, ale nezlikvidujú, preto je lepšie spoľahnúť sa chémiu. Napríklad na špeciálny sprej, ktorý hubí aj larvy alebo na tabletky či gélové vrecká proti moliam. Tieto moderné prípravky vystriedali kedysi často používaný naftalín a oblečenie z nich určite nenapáchne.

Poznámka: O apetíte tohto druhu hmyzu sa nedá pochybovať. Húsenice mole sú schopné v krátkej dobe skonzumovať najmä vlnené a bavlnené tkanivá v takom množstve, že v oblečení urobia viditeľné diery a úplne ho znehodnotia. Vyhýbajú sa jedine syntetickým výrobkom. A potravinová moľa je zase veľmi produktívna – jediná samička dokáže naklásť až 300 vajíčok.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com