Čistenie zúbkov ako hra

31.01.2024

MAMINA - DIEŤA    Zdravé zuby sú obrovskou devízou nielen pre pekný úsmev, ale aj pre zdravie. Pretože ťažkosti so zapálenými ďasnami či zubnými kazmi nemusí riešiť len stomatológ, ale aj iní odborníci. Ťažkosti s chrupom môžu byť príčinou aj iných zdravotných problémov. V každom prípade starostlivosť o chrup by mala byť samozrejmou súčasťou nášho života. Ideálne, ak sa tomu učíme od útleho veku. Rodičia môžu v tomto smere zohrať najdôležitejšiu úlohu, v pozitívnom, ale i v negatívnom zmysle slova.

Ak chceme, aby naše dieťa nepodceňovalo dôležitosť ústnej hygieny, musíme ho to naučiť. A hoci sa nám zdá, že na malý kúpeľňový dril je vždy času dosť, detskí stomatológovia radia začať čo najskôr. "Prevencia je určite lacnejšia ako oprava zubov," tvrdí detská zubná lekárka MUDr. Monika Sabolová. Podľa nej je riešením hravý prístup k tejto povinnosti. A v akom časovom horizonte máme zásady ústnej hygieny dieťaťu vštepovať?

  • Do 1 roka: V toto veku môže rodič začať dieťa zoznamovať so zubnou kefkou, ktorú ono síce zatiaľ chápe len ako predmet na hranie, a len sa s ňou už zoznamuje a neskôr ju bude lepšie akceptovať. O hygienu ústnej dutiny sa treba starať od prvého zúbku dieťaťa. Aj v prípade, že ešte nemá pestrú stravu a je dlhšie dojčené, mamička by mu mala stierať zo zúbkov zvyšky mlieka čistou handričkou. Aj táto prirodzená strava obsahuje cukor a bielkoviny, ktoré zubnej sklovine škodia.
  • Do 3 rokov: Deti už majú začať vnímať čistenie zubov ako bežnú súčasť dennej hygieny. V priebehu dňa sa manipulácia so zubnou kefkou môže stať dôvodom pre hru, ale večer už by sme mali pomôcť dieťatku zúbky dôsledne vyčistiť. Zatiaľ bez zubnej pasty, pretože ešte nevedia vypľúvať. A hoci detské pasty obsahujú menej fluóru, zbytočne by sa im v organizme tento prvok kumuloval.
  • Od 3 rokov: Teraz už môžeme deťom dať na zubnú kefku aj pastu, ale dávame pozor, aby ju zbytočne nejedli, keďže ich k tomu motivuje ovocná chuť. Aj keď dáme dieťaťu už priestor, aby si čistilo zuby samé, mali by sme ich vždy dočistiť.
  • Od 6 rokov: Dieťa už musí základnú ústnu hygienu zvládať, ale rodič by ho mal kontrolovať. V tomto období sa už môže prejsť na zubnú pastu pre dospelých.
  • Od 12 rokov: V tomto veku je už motorika dostatočná a deti sa čistenia zubov dokážu zhostiť dobre, ak sme sa v predošlých rokoch venovali intenzívne nácviku. Súčasťou je aj správna technika, ktorá by mala riešiť všetky plôšky zubu. Každý z nich má totiž 4 až 5 plôšok.

Dôležitá je aj prevencia

Súčasťou správneho prístupu k problematike zubnej hygieny sú aj preventívne prehliadky 2-krát do roka a v prvých rokoch života dieťaťa návštevy u detského stomatológa. Aj keď tento zatiaľ nemá čo riešiť, ale vhodnou komunikáciou si získava malých pacientov, ktorí potom preventívne prehliadky považujú za samozrejmosť.

Dôležitou súčasťou prevencie zubných kazov je správna výživa, ktorá by nemala obsahovať veľa cukru. V skutočnosti však už malé deti konzumujú veľké množstvo sladkostí a pijú sladené nápoje. Naopak, používanie žuvačiek, najmä tých bez cukru, môže byť doplnkovým prvkom ústnej hygieny. Ako hovorí doktorka Sabolová: "Je všeobecne známe, že žuvačky bez cukru neutralizujú kyseliny zubného povlaku a zvyšujú tvorbu slín, čím sa riziko vzniku zubného kazu aj u detí znižuje. Samozrejme, že ani žuvačka nemôže nahradiť každodenné čistenie zubov."


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net