Bobkový list ozdobí i vylieči

04.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Hoci bobkový list figuruje v histórii hlavne v podobe vavrínového venca, ktorý zdobil hlavy slávnych panovníkov a mudrcov v starom Ríme či Grécku i súčasných športovcov, táto rastlina je aj zdrojom vzácnych éterických olejov. A dokonca mu kedysi pripisovali aj magické vlastnosti, Rimania verili, že má moc ochrániť domov pred nešťastím.

Bez bobkového listu sa nezaobídeme ani pri príprave strukovinových polievok, táto obľúbená korenina im dodáva typickú chuť. Výborný sa hodí aj ku kapustovým a k zemiakovým jedlám alebo pri konzervovaní mäsa a nakladaní uhoriek a húb. Ženy ho však pri varení používali aj zo zdravotných dôvodov. A z bobkových listov sa pripravujú aj účinné čaje. Čo všetko táto rastlina dokáže?

  • odvar posilňuje činnosť žalúdka a tlmí jeho prípadnú bolesť, podporuje trávenie a pôsobí proti nadúvaniu – zabraňuje procesu kvasenia v črevách
  • zápar z bobkových listov je prostriedkom proti horúčke a pomáha aj pri odhlieňovaní a odvodňovaní
  • pri reumatických bolestiach sa používa bobkový olej
  • je účinným prostriedkom proti bolesti hlavy a proti migréne
  • odvar z listov alebo z plodov sa pridáva do kúpeľov na liečenie svrbivých vyrážok alebo plesňových ochorení nôh


Poznámka: Vavrín je pôvodne vysoký strom, ale väčšinou sa pestuje ako celoročne zelený ker. Častejšie sa používajú sušené listy, čerstvé sú však chuťovo výraznejšie. Tvrdé vavrínové listy sa nesmú sušiť na slnko, lebo by zhnedli a stratili arómu i chuť a musia byť zaťažené, aby sa neskrútili.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com