Šípkové pochúťky
VARENIE - SKLADOVANIE Rastú takmer všade. V záhradách, pri plotoch, v parkoch či v blízkosti bytových domov na všetkých sídliskách. Kríky šípových ruží, ktoré potešia dvakrát. Najprv nás okúzlia prirodzenou krásou rozkvitnutých kvetov a neskôr ponúknu dar plný vitamínov.
Drobné oranžovo-červené plody sa stali inšpiráciou pre viaceré zaujímavé receptúry a využitie v kuchyni či v prírodnej lekárni. Niekde ich môžeme trhať z kríčkov už teraz, inde sa doba zberu posunie až do novembra. A po prvých mrazíkoch zvyknú šípky zmäknúť, čím sa ich chuť zvýrazní. Ako s týmto zdrojom vitamínov C, B1, B2, pektínov, triesloviny a flavonoidov čo najlepšie naložiť?
Kompót
Šípky rozkrojíme a z polovičiek vydlabeme semená a chĺpky. Potom ich umyjeme vo vode. V jednom litri vody rozvaríme 750 g cukru a do roztoku pridáme také množstvo očistených šípok, aby v ňom plávali. Zmes necháme stáť do druhého dňa a potom ju trochu povaríme, kým šípky nezmäknú. Vyberieme ich, naložíme do pohárov a zalejeme cukrovým roztokom, ktorý sme nechali ešte ďalším varením zhustnúť. Tento kompót je výborný ako príloha k jedlám z diviny, ale môže sa využiť aj ako zaujímavá a chutná ozdoba múčnikov.
Čaj
Najjednoduchšie je šípky usušiť. Ak nemáme sušičku ovocia, tak ich očistíme od listov a stopiek, uložíme v jednej vrstve na plech a dáme usušiť do rúry vyhriatej maximálne na 60°C. Ak ich necháme sušiť pri izbovej teplote, začnú strácať vitamín C a prípadne i plesnivieť. Kto chce eliminovať problém s možnou alergiou na jemné chĺpky, ktoré obaľujú semienka, musí si dať robotu s odstránením vnútra šípok. Usušené šípky, vhodné na prípravu zdravého čaju, skladujeme na tmavom a suchom mieste maximálne rok do nasledujúcej úrody.
Sirup
Asi kilogram zrelých šípok prepláchneme v studenej vode, ocedíme a popučíme. Zalejeme litrom vody a za stáleho miešania varíme po dosiahnutí bodu varu ešte 10 minút. Horúce ich precedíme cez plátno, získanú zmes šípok znovu zalejeme litrom vody a varíme ako predošlú. Po precedení zmiešame obe dávky šťavy, do ktorej pridáme 1,5 kg cukru. Za stáleho miešania postupne zahrievame a po rozpustení cukru varíme na miernom ohni ešte 10 minút. Teplý sirup nalejeme do fliaš a dobre uzavrieme. Skladujeme na chladnom mieste. Sirup pijeme zriedený s minerálkou alebo s vodou, prípadne ho môžeme pridávať do čaju.
Lekvár
Očistené šípky umyjeme a dáme rozvariť do malého množstva vody. Zmäknuté ich prepasírujeme a znovu prevaríme. Po pridaní cukru (500 g na 1 kg šípok) varíme, kým lekvár nezíska hustejšiu konzistenciu. Napokon dochutíme lyžičkou kyseliny citrónovej a nalejeme do fliaš. Tie uzatvoríme až na druhý deň, keď lekvár vychladne.
Likér
Šípky očistené od semien dáme spolu s kúskom citrónovej kôry, pár klinčekmi a dvomi zrnkami nového korenia do 1 litra čistého liehu a necháme na teplejšom mieste stáť. Môžeme však pridať aj pomarančovú kôru, hrozienka a škoricu, to závisí podľa chuťových preferencií. Fľašou občas zatrasieme. Po dvoch týždňoch ochutený alkohol precedíme cez hustú gázu a zriedime sladkým sirupom uvareným z 200g cukru a 200 ml vody. Po premiešaní nalejeme do fliaš.
Omáčka
Sušené šípky si rozvaríme s citrónovou kôrou a pár klinčekmi v troche vody. Zmes potom prepasírujeme. Pre zjednodušenie môžeme použiť aj šípkovú zaváraninu. Do šípkovej zmesi pridáme pár lyžíc červeného vína a rovnaké množstvo kuracieho vývaru, omáčku zahustíme svetlou zápražkou z masla a múky a dochutíme soľou, cukrom a citrónovou šťavou. Šípková omáčka sa výborne hodí k jedlám zo zveriny.
Poznámka: Šípkový čaj je možné uvariť klasicky, ale dá sa pripraviť aj inak. Ak chceme zachovať čo najviac vitamínu C, sušené a podrvené šípky zalejeme studenou vodou a necháme ich pár hodín vylúhovať. Potom výluh len trochu zohrejeme a precedíme cez umelohmotné sitko, aby sme vylúčili prítomnosť dráždivých chĺpkov. Čaj zo šípok chutí najlepšie osladený medom.