Severská chôdza kráča svetom
ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB Severania zdravo inšpirujú. Svojou chôdzou s podporou špeciálnych palíc vrátili mnohých do lona prírody. Teraz, keď sa rapídne otepľuje, bude turistika v tempe severského kroku zase aktuálnou.
Nordic walking, v preklade severská chôdza, má prapôvod v behu na lyžiach. Niektorým priaznivcom tohto zimného športu po roztopení ľadu obľúbená pohybová aktivita chýbala, preto vymysleli jeho letnú podobu. Svižná chôdza za pomoci palíc sa už v 30-rokoch minulého storočia stala vo Fínsku ľudovým športom. Svet nainfikovala však až o niekoľko desaťročí neskôr. Dobrým štartom pre jej celosvetovú prezentáciu bola tréningový program relaxu vhodný aj pre amatérov, ktorý v spolupráci s výrobcom karbónových palíc v roku 1997 vytvoril fínsky bežkár Matti Heikkilä.
Aj úplní začiatočníci
Výhodou severskej chôdze je jej nenáročnosť. Základom je svižný krok, ktorý zvládne každý. Aj keď je nordic walking o 46 percent efektívnejší ako klasická chôdza, je to vlastne najprirodzenejší pohyb. Zapája sa doň až 660 svalov a okrem nôh intenzívne pracuje chrbát, hruď a ruky bez toho, aby sa človek trápil pri aerobiku či pri behu. Dôležité je však pochopiť správny spôsob chôdze s palicami, aby sme to rýchlo kvôli bolestiam šije alebo krčnej chrbtice nevzdali. Pre zvládnutie techniky je dobré sa prihlásiť na základný dvojhodinový kurz u trénera nordic walkingu alebo sa nechať poučiť priateľom, ktorý sa severskej chôdzi venuje už dlhšie. Základom je vzpriamený postoj tela, správna koordinácia končatín a štýl pohybu do kríža. Najprv vykročíme pravou nohou a do zeme zapichneme hrot palice v ľavej ruke, potom prenesieme váhu na ľavú nohu a oprieme sa o palicu v pravej ruke. Krok je dlhší a chodidlo má dopadať na pätu, nie na špičku a má byť v kontakte s terénom celé.
Čo potrebujeme
Základom turistických aktivít je kvalitná turistická obuv, najlepšie tenisky so spevnenou pätou. V prípade nordic walking potrebujeme špeciálne palice z karbónu alebo skleneného vlákna. Majú byť pevné, ale ľahké a pružné a musia byť vybavené ostrým hrotom pre zimný šmykľavý podklad alebo krytkou z gumy na letný terén. Remienok na uchopenie zabráni vykĺznutiu palíc z ruky. Dĺžka palíc závisí od výšky športovca. Ale priemerne vysoký človek (170 cm) potrebuje palice dlhé 120 až 130 cm.
Uchodení, ale zdraví
Ak sa rozhodneme pre severskú chôdzu, môžeme rátať s námahou, ale príjemnou. Pretože si tempo určuje každý sám, je táto pohybová aktivita vhodná aj pre ľudí s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Môžu sa jej venovať aj seniori po operácii bedrového kĺbu alebo kolena či pacienti s osteoporózou a so srdcovo-cievnymi problémami. A chôdza s palicami pomáha aj zdravým jedincom, pretože...
- ... zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám
- ... trénuje srdce a zlepšuje stav ciev
- ... ovplyvňuje pozitívne trávenie a spaľovanie tukov
- ... zvyšuje kapacitu pľúc, ktoré potom lepšie okysličujú organizmus
- ... pomáha znižovať hladinu cholesterolu a udržiavať dobré hodnoty krvného tlaku
- ... spevňuje svaly
- ... redukuje hmotnosť
- ... odbúrava stres, zlepšuje schopnosť sústredenia a kvalitu spánku.
Kondička i zážitky
Pri severskej chôdzi profitujeme až dvakrát. V prvom rade si na čerstvom vzduchu budujeme fyzickú kondíciu a pravidelným pohybom strácame kilogramy. A potom získavame aj charakterom prostredia, ktoré k tejto pohybovej aktivite patrí. Počas túry s palicami v rukách máme pozitívne zážitky z prírody, ale i z poznávania krajiny a histórie lokalít, kam sa s priateľmi vyberieme. Kratšie trasy môžeme pokojne absolvovať aj v blízkom parku.
Poznámka: Aby sme neutrpeli úraz alebo neprekonávali v nasledujúcich dňoch svalovú horúčku, pred každou trasou sa odporúča rozcvička. Pár pomalých strečingových cvikov pomôže svaly uvoľniť a pripraviť na svižnejšie tempo. A koľko času by sme mali novej pohybovej aktivite venovať? Ideálom je 2 až 3-krát týždenne po tridsať minút alebo i po celej hodine. A cez víkend môžeme prejsť ešte dlhšiu trasu.