Šatka i autosedačka

17.02.2024

MAMINA - DIEŤA     Po narodení dieťaťa, najmä prvého, rodičia úzkostlivo sledujú každú zmenu v jeho správaní, každý čo i len malý pokrok. Ale občas sa dopúšťajú chýb, ktoré môžu ovplyvniť zdravý vývoj malého človiečika.

Obavy sú často zbytočné

Ako týždne a mesiace ubiehajú, dieťa mocnie a stále lepšie reaguje na okolie. A keď si rodičia myslia, že ich batoľa je už dosť silné, občas robia rozhodnutia, ktoré nezodpovedajú skutočnému stupňu vývoja dieťaťa. Je to skutočne individuálne, kedy sa dieťa posadí alebo bude schopné urobiť svoj krok. Závisí to od vývoja jeho kĺbov i svalov. Preto nie je dobré niečo uponáhľať a spôsobiť tak zraniteľnému človiečikovi krehkej konštrukcie nejaký zdravotný problém. Samozrejme aj prílišné zaostávanie v základných pohybových schopnostiach nie je dobrá správa. Ak sa nám však zdá, že dieťa by malo robiť dávno podobné pokroky ako priateľkina dcéra, treba sa poradiť s lekárom. Pretože, ak sa napríklad do roka dieťa neposadí, môže ísť o vážne postihnutie mozgovou obrnou. Vo väčšine prípadov však ide len o zbytočné obavy, strach má občas veľké oči, a dieťa zameškané rýchlo dobehne.

Pomalšie ďalej zájdeš

Rodičia šikovnejších a temperamentnejších detí, ktoré sa rýchlo snažia postaviť na vlastné nohy, v nadšení z aktivity nádejného olympionika ho do veľkých výkonov zbytočne pomkýnajú. Ako tvrdila jedna mladá mamička: "Čo mám s ním robiť? Stále je v pohybe, nechce byť v postieľke, tak ho dám do pavúka a on sa vybehá po celom byte." Reč bola o 8-mesačnom batoľati, ktoré takto nechala v podpornej stoličke na kolieskach v priebehu dňa i niekoľko hodín. Detskí ortopédi by ju však nepochválili. Dieťa si nevie naordinovať oddych a preto sú jeho bedrové kĺby veľmi preťažené. Pol hodinka postačí. A je tu aj problém s kočíkom. Ak o neho dieťa odstavíme priskoro a nútime ho chodiť, môžu sa jeho nožičky zbytočne zakriviť do tvaru O. Najmä, ak mu chýba vitamín D. Deje sa to často v prípade, ak sa súrodenci narodia skoro po sebe a mamička nemá inú voľbu, ako nechať cupitať jeden a pol ročného syna popri kočíku s jeho dvojmesačnou sestričkou. No správne nie ani voziť dieťa v športovom kočíku pridlho, napríklad do jeho 4 rokov, pretože potom zlenivie, čo jeho zdravému vývinu tiež neprospieva.

Správny čas pre zmenu:

  • 3 až 6 mesiacov – dvíhanie hlavičky
  • 6 až 9 mesiacov – sedenie
  • 12 až 17 mesiacov – chôdza

Golfové palice a šatky

Dnešné kočíky sú konštruované s rešpektom na detské telo a majú správny aerodynamický tvar, preto aj niekoľko hodinová prechádzka na vzduchu dieťaťu po stránke vývoja pohybového aparátu neuškodí. To platí aj pre sedačky, v ktorom dieťa trávi aj tak len čas nevyhnutný na presun. Diskutabilné sú tzv. golfové palice, praktické ľahké skladacie buginy, ktoré však neposkytujú batoľaťu dostatočný komfort na sedenie. Vhodné sú len na operatívny prevoz dieťa do predškolského zariadenia či k lekárovi. Na časovo nenáročný prenos sú určené aj rôzne typy košíkov a ručných sedačiek. A tiež babyvaky, ktoré zvyknú rodičia používať aj na kratšie túry v prírode. Ak si urobia výlet s deväťmesačným batoľaťom, je to v poriadku, u trojmesačného je tento druh prenášania nie veľmi vhodný.  To už priaznivejšie pre dieťa je nosenie v šatke, pretože dieťa kopíruje telo rodiča a v tejto prirodzenej polohe sa nedeformujú nožičky ani chrbtica.

Čo hrozí dieťaťu pri nevhodnej záťaži:

  • Začiatky skoliózy čiže neprirodzené prehnutie chrbtice, ktorá má za následok asymetrický vzhľad hrudníka, v dospelosti vysychanie medzistavcových platničiek, bolesti chrbtice, zníženie fyzických schopností a možná predčasná invalidita.
  • Pri nevyvinutom bedrovom kĺbe jeho vykĺbenie či vybočenie, aj po vyliečení možné dôsledky – v puberte zákaz športových aktivít, v dospelosti degeneratívne zmeny na bedrovom kĺbe, možný vývoj artrózy a totálna endoprotéza čiže výmena kĺbu neraz v mladom produktívnom veku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com