S hráškom zelenšia jar

09.05.2024

VARENIE - POTRAVINY    Hrach patrí k obľúbeným druhom strukovín a v jarnom období si radi pomaškrtíme na mladých strukoch so sladkými hráškami.

Pôvod:

Hrach sa nezdá, ale je to jedna z najstarších plodín, ktoré civilizácia poznala. Pôvodne sa pestovala v Číne, neskôr si ju obľúbili aj na Strednom a Blízkom východe a v Indii, až sa v 15. storočí dostala aj na európsky kontinent, kde si hrach do svojich gastronomických tradícií zakomponovali hlavne Francúzi. V časoch Homéra ho nazývali dokonca darom bohov, v stredoveku ho pestovali najmä mnísi a mníšky v záhradách kláštorov.

Prínos pre zdravie:

Hrach je veľmi osožná potravina, ktorá by nemala chýbať na stole počas celého roka. Pre vysoký obsah bielkovín je ideálny na vytváranie telesnej hmoty. Prítomná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a stabilizovať hladinu cukru. Hrach je bohatým zdrojom proteínov, železa, zinku, kyseliny listovej, vitamínu C, karoténu a hlavne vitamínu B1, vďaka ktorému dobre spíme, chutí nám jesť a máme dobrú náladu. Zmes účinných látok ho posúva do kategórie potravín, ktoré sa podieľajú na látkovej premene, posilňovaní imunity organizmu a ochrane pred rakovinou.

Skladovanie:

Na jar sa predávajú celé struky zeleného hrášku, ktorý sa vzápätí konzumuje surový. Čerstvý hrášok by mal byť sviežo zelený a chrumkavý. Dostaneme ho kúpiť aj v mrazenej podobe. Rovnako si môžeme uskladniť i vlastné zásoby zo záhradky. Túto potravinu môžeme aj usušiť alebo zavárať v slanom náleve. Vtedy však stráca väčšinu výživných látok.

Využitie v kuchyni:

Hrach ako strukovina patrí medzi zdravé potraviny, preto je dobré zaradiť ho do svojho jedálnička. Navyše pre obsah vlákniny a škrobu dokáže výborne zasýtiť. Z čerstvého hrachu sa zvykne variť chutná jarná polievka alebo udusiť prívarok, prípadne sa pridáva do zeleninových šalátov. Zo suchého lúpaného hrachu sú výborné zahustené sýte polievky a prívarky, ku ktorým sa hodí aróma majoránu a chuť cesnaku. Obľúbená je aj hrachová kaša. Cukrový hrach má drobné hrášky a jemné, krehké struky, ktoré sa po krátkom povarení alebo sparení zvyknú podávať celé ako príloha k mäsu alebo sa pridávajú do cestovinových jedál a zeleninových šalátov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com