S alergiou do kúpeľov

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE     Alergia nadobúda v posledných rokoch rozmery epidémie. Zatiaľ čo začiatkom minulého storočia sa týkala pol percenta populácie, dnes rieši problém s alergiou až 40 percent obyvateľov tejto planéty. Problém neobchádza ani Slovensko. Až 2 milióny ľudí majú ťažkosti súvisiace s niektorým z druhov alergií, z ktorých až 400-tisíc pacientov má diagnostikovanú alergickú nádchu. Mnohí ani netušia, že okrem tradičnej liečby si môžu svoj zdravotný stav zlepšiť aj vďaka pobytu v kúpeľoch.

Alergia je vlastne odpoveď oslabeného organizmu na podnet zvonku. V prípade alergickej nádchy ide o reakciu na alergény, ktorých nositeľmi sú často peľové zrnká kvitnúcich rastlín. K typickým príznakom patrí kýchanie, zvýšená tvorba hlienov, ťažkosti s dýchaním, opuchnutá sliznica v nose, slzenie a svrbenie očí, opuch jazyka či pier, strata čuchu a nárazový kašeľ. Okrem medikamentóznej liečby sa odporúča v prvom rade budovať imunitu organizmu, ktorý sa bude lepšie brániť voči negatívnym vplyvom.

Objavujme kúpele

Kúpeľná liečba je tiež jedna z možností, ako si posilniť obranyschopnosť organizmu, ktorý tak bude lepšie odolávať vplyvom vonkajšieho prostredia vrátene nositeľov alergénov. Alergici si zvyknú pochvaľovať dovolenky pri mori, po ktorých sa cítia omnoho lepšie, symptómy alergie sa výrazne redukujú. No mnohí nevedia, že liečiť tento zdravotný problém môžu aj v niektorom z kúpeľných miest na Slovensku i v okolitých krajinách, či už v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku alebo Slovinsku. Treba zdôrazniť, že niekoľkotýždňový pobyt pre pacientov s respiračnými ťažkosťami hradia zdravotné poisťovne každé dva roky.

Čo alergika v kúpeľoch čaká?

Okrem konzultácii s odborníkmi sa môže pripraviť na množstvo kúpeľných procedúr a zdravý pobyt na čerstvom vzduchu. Dôležité aj pre alergikov, ktorí sa často prírodnému prostrediu pre možný zdroj alergénov bránia, je venovať sa pohybovým aktivitám v exteriéri - v lese či v mestskom parku. Pacienti počas pobytu v kúpeľoch tiež profitujú z miestnych zdrojov minerálnych vôd a naučia sa správne kloktať a inhalovať pre ľahšie rozpúšťanie hlienov a zlepšenie stavu sliznice v nose. Ak si osvoja užitočné rady v súvislosti so správnym stravovaním a celoročným otužovaním, výrazne si zvýšia šancu, že aj po návrate domov sa budú cítiť omnoho lepšie.

Prevencia nadovšetko

Aby pacienti so sennou nádchou boli aj počas obdobia zvýšeného výskytu alergénov v pohode, musia urobiť vo svojom štýle života zásadné zmeny. Dôležité je sa správne stravovať, venovať sa pohybovým aktivitám, dostatočne relaxovať a vzdať sa alkoholu i fajčenia. A dodržiavať jednoduché odporúčania, ktoré sú pri dobrej disciplíne veľmi účinnou prevenciou. Patrí k nim najmä snaha obmedziť kontakt s alergénom, preto treba zásadne

  • vetrať v čase nižšej koncentrácie jeho nositeľov v ovzduší – skoro ráno a večer pred spaním po parku či po lúke sa neprechádzať v čase najväčšej koncentrácie peľu v ovzduší medzi 11. a 16. hodinou
  • nechodiť von, ak je veterno
  • v kritických mesiacoch nejazdiť na bicykli či motorke a vzdať sa úplne šoférovania pri otvorenom okne
  • oči si chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi a hlavu šiltovkou alebo inou pokrývkou.
  • po príchode domov sa vždy čo najskôr prezliecť do domáceho oblečenia a šaty dobre vyprášiť, poumývať si celú tvár a ruky až po lakte alebo dopriať si rovno sprchu, ktorá odstráni aj peľové zrnká vo vlasoch
  • kytice bahniatok vo váze či iné kvitnúce kvety nedávať do miestnosti, v ktorej spíme.
  • domácnosť vybaviť antialergickými vankúšmi a paplónmi, zbaviť sa kobercov, závesov i záclon
  • pri záchvate kýchania si tvár vrátane očí poriadne opláchnuť studenou vodou, vyfúkať si nos a napokon použiť kvapky či spej do nosa ako rýchlo účinné lokálne lieky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com