Rajčiaky z balkóna

17.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    Kto by odolal krajcu čerstvého chlebíka s maslom a s plátkami chutného rajčiaku. V supermarkete ho budete hľadať zbytočne. Túto teplomilnú zeleninu so skutočne charakteristickou vôňou i chuťou, ktorá pretromfne tie kupované od veľkovýrobcov, si však môžeme vypestovať v domácich podmienkach. Nevadí, že nemáme záhradku s chatkou či aspoň pár záhonov pri dome. Ponúka sa balkónový priestor alebo dostatočne široká parapeta na okne.

Ideálne sú čerešňové

Práve teraz v máji je pravý čas na sadenie rajčiakov, pretože rizikových troch zmrznutých máme úspešne za sebou. V prvom rade si treba zvoliť správny druh tejto zeleniny vhodný pre pestovanie v minimalizovaných priestoroch. Ideálne sú čerešňové alebo cherry rajčiny, pokojne sa však môžeme rozhodnúť aj pre o niečo väčšie odrody. Vhodné druhy pre balkón či terasu by však mali byť kríčky nižšieho a kompaktnejšieho vzrastu.

So sadenicami opatrne

Ak sme nesadili semienka ešte skoro na jar, ale máme k dispozícii sadenice, budeme mať úrodu o 5 týždňov skôr. Zdravé sú husto porastené tmavozelenými listami a vysoké asi 20 cm. Už na začiatku ich treba pripevniť k drevenej tyčke alebo inej podpere, aby sa pri vetre alebo pod váhou dozrievajúcich plodov nezlomili. V prvých májových mesiacoch, kým neprídu skutočné letné horúčavy, treba sadenice na noc zakrývať riedko tkanou textíliou, aby nezmrzli, ale mali dostatok vzduchu. Asi dva týždne po vysadení treba už sledovať rast bočných výhonkov v pazuchách listov. Zvyknú rastlinu zbytočne oslabovať a brať jej silu pre produkciu plodov, preto ich vyštipujeme. Rajčiaky vypestované v črepníku zberáme asi od polovice júna až do septembra. Môžeme trhať aj zelenkavé plody, ktoré potom necháme dozrieť v suchu v interiéri. Pred príchodom prvých mrazov ich vytiahneme aj s koreňmi zo zeme a posledné plody zavesené v komore necháme ešte dozrieť.

Čo potrebujú balkónové rajčiaky

  • veľa svetla a slnka
  • väčšie črepníky alebo debničky, aby mala rastlina v kvalitnom koreňovom systéme dobrú oporu
  • dostatok vody, ak chýba, plody sú malé a zdeformované a listy vädnú
  • zálievku výhradne ráno alebo večer, nikdy nie počas obedňajšej slnečnej aktivity
  • prúd vody smerujúci ku koreňom, nie k listom
  • pôdu ľahkú a priepustnú, ale bohatú na živiny, preto treba do zeminy pridať občas kompost
  • ochranu pred plesňami, na ktoré sú rajčiaky náchylné, vhodným postrekom, proti možným škodcom ich však účinne ochránia letné kvety afrikány, ktoré umiestnime v blízkosti rajčiakov


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com