Rajčiakový pretlak, pasta i nátierka
VARENIE - SKLADOVANIE Sezóna paradajok vrcholí, je správna chvíľa pooberať dočervena sa zafarbujúce plody a spracovať ich na zimné zásoby. Čo všetko z nich môžeme urobiť?
Dobrou voľbou je sušená verzia a tiež domáci kečup, ktorý sterilizovaný vydrží do budúcej sezóny. Tento druh zeleniny sa hodí aj na zaváranie ako príloha k hlavnému jedlu, či už v slanom roztoku, v octovom náleve, v oleji alebo v čalamáde. A z rajčiakov spolu s paprikami a cibuľou si môžeme urobiť na oleji zeleninový základ a zavariť ho v sklenených pohároch. V nasledujúcich mesiacoch sa dá využívať pri príprave leča s vajíčkami a s klobáskou alebo na rôzne mäsové pokrmy na zelenine.
Podoby rajčiakových rezerv
Pretlak – rajčiaky nakrájané kocky podliate trochou vody uvaríme domäkka, potom ich prepasírujeme a hmotu ešte povaríme do zhustnutia a na záver trochu osolíme. Ak preferujeme výraznejšiu chuť, tak pri prvom varení pridáme aj trochu octu, cukru, bobkový list a čierne i nové korenie. Pretlak používame na prípravu rajčiakovej omáčky alebo polievky.
Rajčiakovú šťavu zhotovíme rovnako vrátane fázy prepasírovania, ale pridáme na rozvarenie rajčiakov viac vody a šťavu nenecháme vydusiť. Potom ju rozlejeme do väčších zaváracích pohárov.
Zmes zo surových rajčiakov je asi časovo najmenej náročná alternatíva. Sterilizovať môžeme aj rajčiaky bez tepelnej úpravy. Prepolené plody nahrubo postrúhame, trochu osolíme a dáme do menších pohárov. Zo zmesi potom varíme omáčky k cestovinám.
Sterilizovať bez akýchkoľvek prísad ako polotovar na varenie sa dajú aj celé plody, stačí ich len namočiť do horúcej vody, zbaviť šupky a prepoliť.
Džem ulahodí milovníkov sladkej chuti. Asi 2 kg pokrájaných rajčín rozvaríme, prepasírujeme a čistú zmes varíme do zhustnutia aj s kyselinou citrónovou, pol kilogramom cukru, vanilkovým cukrom a 2 lyžičkami zázvoru.
Pastu na špagety alebo pizzu získame zo surových, ale ošúpaných paradajok, ktoré pokrájame na malé kúsky rozmixujeme. Potom pridáme strúčiky cesnaku, čerstvú bazalku, olej, soľ a mleté čierne korenie a zmes znovu rozmixujeme. Pastu napokon nalejeme do menších pohárov a sterilizujeme.
TIP: Rajčiaková nátierka sa výborne hodí na hrianky či langoše. Pripravíme ju z rajčiakov pomletých na mäsovom mlynčeku, ktoré zmiešame so soľou (na 1 kg rajčiakov asi 60 g) a roztlačenými strúčikmi z dvoch hlávok cesnaku.
Poznámka: Ak sa nechceme vzdať chuti čerstvého rajčiaka, časť úrody môžeme uložiť do debničky v jednom rade, zakryť novinami a uskladniť v suchej, tmavej a chladnej miestnosti. Treba však občas kontrolovať, či niektoré nezačínajú hniť. Alebo si odtrhneme z kríčka ešte zelené plody, ktoré uložíme do papierového obalu na vajcia. Prípadne do veľkého zaváracieho pohára spolu s jedným červeným jablkom, aby pohltilo neželaný etylén, ktoré rajčiaky vylučujú pri dozrievaní.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com