Prvý dojem vyhráva

15.02.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Prvý dojem je dôležitý. A neplatí to len pre stretnutia ľudí, ale aj pre optický vnem prostredia, do ktorého vchádzame. Klasickým vstupným priestorom, lávkou, ktorá vedie do hlbších a intímnejších útrob nášho bývania, je predsieň či chodba. Neraz sa jej úloha redukuje len na účelnosť a neberie sa už taký dôraz na estetický dojem vstupného priestoru. Je to škoda.

Vhodný výber materiálov

Prirodzene, že do predsiene nedáme luxusný biely alebo béžový koberec, ktorý by čoskoro zmenil farebnosť. Veď do haly vkročíme neraz v zablatených topánkach, s mokrým dáždnikom alebo so zasneženou bundou. Úloha čísla jedna je preto voliť materiály praktické a ľahko udržiavateľné. Priestor v blízkosti vchodových dverí slúži ako tepelno-hygienický filter od nepriaznivých vplyvov vonkajšieho prostredia. Steny by mali preto pokrývať obklady alebo umývateľné nátery a dlážku zase keramická dlažba, drevená či laminátová plávajúca podlaha alebo vrstva korkovej podlahoviny či linolea.

Viacúčelové odkladacie priestory

Keďže po príchode domov sa potrebujeme zbaviť rýchlo kabáta, čiapky, tašky a topánok, potrebujeme vhodné odkladacie priestory. Nemusí to byť hneď kompletná predsieňová zostava, taká sa hodí skôr do priestrannejšej haly. Ak máme menšiu predsieň, čo je v našich panelákových bytoch najčastejší jav, postačí aj pár skriniek, nad ktoré nainštalujeme niekoľko vešiakov. Do skriniek môžeme odkladať topánky, pri obúvaní si na ne sadnúť alebo položiť nákupnú tašku po príchode domov. Niekto zase vsadí na vešiakový stojan s moderným dizajnom, ktorý dobre poslúži aj pri príchode viacerých hostí. A doplní ho už len vyšším botníkom, vedľa ktorého umiestni dlhé úzke zrkadlo. To je v predsieni veľmi dôležitým prvkom. Jednak si môžeme ešte naposledy pred odchodom skontrolovať zovňajšok a navyše zrkadlo dokáže krásne opticky zväčšiť aj malý priestor. V prípade dlhej chodby je možné využiť účelnosť vstavanej skrine s veľkým úložným priestorom, kam sa môžu kabátiky a saká zavesiť rovno na vešiaky a vpredu potom stačí umiestniť operatívny vešiakový stojan, zrkadlo, jednu vyššiu skrinku na topánky a jednu nízku, na ktorej sa dá i sedieť.

Keďže predsieň je prechodným do ostatných častí bytu a v prípade viacčlennej rodiny aj častým kontaktným miestom, všetky nábytkové solitéry treba umiestňovať popri stenách, aby neprekážali. Ak však máme k dispozícii priestrannejšiu halu, môže byť zaujímavým riešením štender, stojanu na vešiaky, aký používajú módni návrhári pri prehliadkach, ktorý postavíme v strede. Zavesené šaty, saká alebo bundy podľa sezóny decentne oddelia časť pri vchodových dverách od intímnejších domácich priestorov.

Dostatok svetla

Tento priestor je chronicky tmavý, prirodzeného osvetlenia sa mu nedostáva. Treba ho nahradiť umelým. Dôležité je osvetliť dostatočne všetky časti vstupných priestorov. Vhodné sú preto stropné a nástenné zabudované osvetľovacie prvky, ale aj svietidlá umiestnené na konzolách, lankové či lištové systémy s viacerými bodovými prvkami a osvetľovacie rímsy so zdrojmi svetla, ktoré sa dajú rôzne nasmerovať. Účelne treba osvietiť plochu zrkadla, priestory šatníkovej skrine a kvôli estetickému dojmu aj obrazy a kvetinové aranžmány.

Zahrajme sa na architektov

Možno nie sme školenými dizajnérmi, ale skúsme sa zhostiť úlohy interiérového architekta pri kompletizovaní predsiene. Nebojme sa pri maľovaní stien použiť kombináciu vkusne zladených farieb, napríklad bledožltej a okrovej alebo kávovej a béžovej, aby sme priestor zvýraznili. Na voľné steny môžeme umiestniť obrázky alebo grafiky, ktoré sme si priniesli z Paríža či z Tuniska. Ak už nemáme vzťah k umelým kvetom, ktoré by vzhľad predsiene či haly oživili, môžeme na steny umiestniť sadu keramických tanierov alebo na topánkový kontajner položiť aranžmán zo suchých kvetov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com