Problémy so žalúdkom
VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY
Charakter problému
Poškodenie sliznice žalúdka aj vďaka nesprávnemu stravovaniu môže vyvolať tvorbu žalúdočných vredov. Tento bolestivý stav, niekedy spojený s krvácaním, nie je banálnym zdravotným problémom, preto si vyžaduje celkovo kvalitnú životosprávu. Pacient sa aj pre preliečení musí vyhýbať stresu, poctivo striedať pracovné hodiny dňa s odpočinkom, dostatočne spať a tiež sa otužovať. Dôležitou kapitolou v jeho štýle života je pravidelnosť v stravovaní. Nesmie zostať dlhší čas hladný a konzumovať jedlo by mal 5-krát denne. Aj pred spánkom je v jeho prípade dobré vypiť pohár mlieka alebo minerálnej vody, aby v prázdnom žalúdku nepôsobila tak škodlivo žalúdočná kyselina. V žiadnom prípade by nemal fajčiť a už vôbec nie nalačno, pretože tento zlozvyk spôsobuje až kŕčovité pohyby žalúdka, obzvlášť prázdneho. V jeho prípade sa tak šanca tvorby nových vredov na porušenej sliznici ešte zvyšuje.
Čo si dopriať a čo z jedálnička vyškrtnúť
Neodporúča sa piť horúce alebo naopak ľadové nápoje, ktoré sliznicu zbytočne dráždia. Aj jedlá by mali mať primeranú teplotu. Pečené a vyprážané jedlá by súčasťou jedálnička nemali byť, ale výhradne len tie pripravené varením a lebo dusením. Aj keď ide o šetriacu diétu, musí byť vyvážená a pacient by mal z nej získať všetky potrebné živiny. Ide len o to, zvoliť ten správny druh potravín.
Dostatočný prísun bielkovín, ako je mlieko, kyslá smotana, jogurty, tvaroh a nearomatizované syry, znižuje kyslosť žalúdka. Dovolené sú aj prívarky (ale zahustené len nasucho opraženou múkou), cestoviny, ryža, zemiaky, múčne prílohy ako knedľa a halušky alebo aj sucháre a piškóty, nevhodné sú však tukové a kysnuté múčniky a čerstvý chlieb i pečivo. Z mäsa a mäsových treba preferovať teľacie, kurča, ryby, diétne párky i salámu a suchú šunku, v žiadnom prípade nie údeniny a tučné, nakladané, konzervované či vyprážané mäso. Ovocie treba jesť len vyzreté a zbavené šupiek a zrniečok, z druhov je dobré siahať skôr po jablkách, ringlotách, broskyniach, čerešniach, marhuliach, pomarančoch a banánoch. Zo zeleniny sa odporúča konzumácia hlávkového alebo ľadového šalátu, no cviklu, mrkvu, špenát, zeler, kaleráb, tekvicu, karfiol a zelenú fazuľku či hrášok treba trochu predvariť. Opačne ťažšie stráviteľné sú rôzne celozrnné výrobky, strukoviny i surová zelenina, všetko potraviny s vysokým obsahom celulózy, ktoré pôsobia veľmi dráždivo. Rovnako koreniny, alkohol a čierna káva môžu spôsobiť zhoršenie stavu a bolesti. Dôležitý je však prísun vitamínu C, ktorý urýchľuje hojenie vredu.
Opatrnosť po operácii žalúdka
Po operácii žalúdka treba tento orgán zvykať na normálnu stravu len postupne, v prvom polroku až roku je však podstatné dodržiavať diétu. Strava má byť rozdelená do viacerých dávok, množstvo tekutín je obmedzené. Dokonca aj medzi polievkou a hlavným jedlom na obede si treba urobiť pauzu. Každý pacient po operácii žalúdka by mal testovať znášanlivosť jedál. Treba najprv ochutnať malé množstvo a keď sa vyskytne tlak v žalúdku alebo iné ťažkosti, toto jedlo treba vylúčiť. Niekto má problémy po mlieku, iný po konzumácii prívarku alebo krupicovej kaše. Dovolené je mlieko s čajom alebo kávou, syry, jogurt, tvaroh, chudé mäso a diétne údeniny, vajcia, z tukov rastlinné oleje a maslo, obilniny, cestoviny, staršie pečivo, no nie mastné, sladké, lístkové a kysnuté, mäkšie druhy ovocia zbavené šupky a kôstok, zelenina s výnimkou druhou bohatých na celulózu, zo strukovín len mladá fazuľka a hrach, prípadne varená a pretretá šošovica, z nápojov trochu kávy, piva a riedeného vína a nedráždivé koreniny.
Iné poruchy funkcie žalúdka
Niekto často pociťuje bolesti a tlak v žalúdku, trápi ho pálenie záhy, grganie, vracanie kyslého obsahu, nutkanie na vracanie alebo nechuť do jedla. Citlivý, dráždivý žalúdok, u ktorého sa v dôsledku porúch zhoršila aj funkcia tvorby kyselín, si okrem pravidelnej životosprávy vyžaduje šetriacu diétu a konzumáciu ľahko stráviteľnej potravy. Treba preto vylúčiť druhy, ktoré nafukujú, a tiež znížiť používanie tukov, dovolené sú len rastlinné oleje a maslo. Vhodné sú chudšie mäsá, ryby, šunka i vnútornosti, vajcia, mlieko, mliečne výrobky okrem šľahačky, syry s výnimkou plesňových, ovocie len bez šupky, vítané je kompótové, zelenina hlavne predvarená, cestoviny, krúpy, ľahké múčne jedlá, kakao a káva len v malom množstve a neagresívne druhy korenín ako rasca, majorán, petržlenová vňať, pažítka.
Zabudnúť treba na mastné ryby i tučné mäsá, slaninu, škvarky, krémové zákusky, celozrnné výrobky, sladké múčne jedlá, sladené nápoje, múčniky z kysnutého alebo maslového cesta, uhorky, kel, kapustu, strukoviny, hríby, mak, orechy, alkohol a čierne korenie, bobkový list, tymian, polievkové korenie, zázvor i červenú mletú papriku.
Dôležité je tiež pred spánkom zredukovať množstvá prijatej potravy a nikdy nejesť hltavo a rýchlo, ale pomaly každé sústo precízne požuť.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com