Pripravení na sezónu kliešťov?

10.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Oteplenie nám vrátilo do života intenzívnejší kontakt s prírodou, ale aj isté riziká. Môžeme si vychutnávať prechádzku lesom a chytanie slnečných lúčov na lúke pod lesom, ale mali by sme byť opatrní. Kliešte nás neohrozujú len v lete, ale číhajú už aj teraz na jar.

Stredná Európa je ušetrená tornád, výbuchov sopiek a iných prírodných katastrof, ale jej obyvateľov ohrozuje malý živočích. Ak zachutíme kliešťovi, musíme byť skutočne obozretní. Pretože môže byť prenášačom vírusu encefalitídy alebo mikróba boreliózy. Infikovaný cudzopasník sa však nevyskytuje všade. Na Slovensku máme takmer 4 desiatky ohnísk kliešťovej encefalitídy, k najznámejším patria žilinský či nitriansky kraj, no najmä Považie, kde sa ročne vyskytne najviac prípadov infikovania.

Malý, ale nebezpečný

Kliešť má tri vývojové štádia. Ako larva parazituje na hlodavcoch, ako nymfa na ježkoch, veveričkách a vtákoch a dospelí jedinci na mačkách psoch, hospodárskych zvieratách a samozrejme aj na človeku. Problematická je samička. Pohybuje sa v tráve, v nízkom poraste a n kríkoch a registruje pach obete, ktorej sa snaží prichytiť na pokožke. Keď sa na povrch kože dostane, prisaje sa a v mieste vpichu aplikuje anestetikum aj so slinami, preto samotné uhryznutie necítime. Potom začne sať krv a zväčšuje svoj objem, vďaka čomu ju môžeme aj objaviť. Problémom je, že ak kliešť je nositeľom vírusu, ten sa so slinami hmyzu dostáva do krvného obehu hostiteľa a neskôr aj do centrálnej nervovej sústavy.

Zdravotné riziká infekcie z kliešťa:

Kliešťová encefalitída. Príznaky pripomínajú chrípku – bolesť hlavy, zvýšená teplota, pocit na vracanie, únava, nechuť k jedlu, črevné ťažkosti, pocit vyčerpanosti. Tie však na dobu 2 až 4 týždňov odznejú a v druhej fáze sa dostavia typickejšie prejavy. Pri zápale mozgových blán vysoká horúčka, blúznenie, zvracanie a stuhnutá šija, pri zápale mozgu tras mihalníc a pier, nekoordinovaný pohyb očí, problémy s artikuláciou a chaotické pohyby tela i končatín. Je to vážne ochorenie, ktoré niekedy končí aj smrteľne alebo s trvalými následkami. Môžu to byť časté bolesti hlavy, obrna, poruchy spánku, zhoršená koncentrácia alebo psychické problémy so sklonom k depresiám.

Lymfská borelióza. Príznakom je výskyt červenej škvrny s bielym stredom v mieste uhryznutia po 7 až 10 dňoch po útoku kliešťa infikovaného mikróbom boreliózy. Miesto môže svrbieť a sfarbiť sa do fialova. Infikovaný človek máva horúčku, bolesti svalov a problémy s trasom a únavou. V ďalšom štádiu sa objavia ťažkosti spojené s funkciou nervovej sústavy – bolesti hlavy, končatín a chrbtice, stuhnutie šije, obrna lícneho svalu, porucha citlivosti. Zápal môže napokon zasiahnuť aj srdce. Dôsledkom neobjavenia choroby a tým neliečenia môžu byť chronické problémy s kĺbmi, kožou a nervovým systémom a prípadná invalidita.

Ako sa ochrániť:

  • používaním repelentu proti hmyzu
  • obliekaním teplákov zakončených gumou alebo dlhých nohavíc zastrčených v čižmách či v ponožkách pri výlete do lesa
  • preferovaním odevov bledšej farby s hladkou štruktúrou pri prechádzke v parku
  • detailnou kontrolou pokožky na tele po pobyte v prírode, k obľúbeným miestam kliešťa patrí koža pod kolenami, na vnútorných častiach stehien, pod pazuchami a za ušami
  • kontrolou kože detí a domácich zvieratiek, ak boli na prechádzke s nami
  • vyhýbaním sa rizikových lokalít
  • očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, čo sa okrem náruživých turistov odporúča aj záhradkárom, lesným robotníkom, horárom, geológom, zememeračom, rybárom a hubárom


redakcia doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com