Príprava balkóna na sezónu

30.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY   Nová šanca pre náš balkón i pre nás samotných. Derúce sa slnko cez oblaky vyprovokovalo asi viacerých k jarnému upratovaniu tohto priestoru, ktorý pre majiteľov bytov predstavuje improvizovanú záhradku. Nádejné otepľovanie dáva prísľub konečne dobrých podmienok aj pre domáce pestovateľské aktivity.

Najprv si urobme revíziu a zbavme sa predmetov, ktoré zbytočne zaberajú miesto. Okrem kvetináčov a sedenia s malým stolíkom (podľa možností balkóna či lodžie) by sme tu nemali odkladať žiadne pomôcky na upratovanie či pracovné nástroje. Veď improvizovaná záhradka je ďalšou časťou našej súkromnej obytnej zóny a zaslúži si uspokojovať naše zmysly aj po estetickej stránke. Po vyčistení a uprataní priestoru sa musíme už len správne rozhodnúť.

Ktoré kvety

O charaktere výberu rastlín rozhoduje svetová strana. Ak na balkón svieti veľkú časť dňa slnko, treba sa orientovať na pestovanie muškátov, pelargónií a petúnií, ak je mu súdený skôr tieň, budú mu lepšie svedčať fuchsie a hľuznaté begónie. Teraz na jar sa môžeme sústrediť na cibuľoviny a balkón nám čoskoro nádherne vyfarbia hyacinty, tulipány, narcisy a krokusy. A môžeme k nim pridať aj primulky a sirôtky. Kvetináče s rastlinami môžeme umiestniť nielen na okraj zábradlia, ale aj na poličky na stenách alebo na podstavce v tvare schodíkov. Výbornou alternatívou sú závesné vaky pripevnené na strop lodžie. Pre uľahčenie práce s rastlinami si môžeme zaobstarať samozavlažovacie nádoby.

Potrebujú dodať energiu

Pri pestovaní balkónových rastlín sa odporúča používať skutočne kvalitné substráty. Treba si v prvom rade kúpiť čerstvé, pretože minuloročné už nemajú správnu hodnotu pH a môžu byť kontaminované škodcami a chorobami. Vhodné sú univerzálne, ale existujú aj špeciálne na pestovanie muškátov a petúnií. Čerstvé substráty obsahujú aj hnojivo, ktoré vydrží asi mesiac, potom treba už pridávať špeciálne hnojivo pre balkónové rastliny. Nie je dobré to preháňať a neorientovať sa podľa odporúčaných koncentrácií, lebo môžeme spáliť korene rastlinám alebo ich prehnojiť, čo sa prejaví zmenou farby a deformácie kvetov i listov. Ak je to možné, zbierajme si do nádoby alebo do väčšej kanvy dažďovú vodu na zalievanie rastlín. No ak máme k dispozícii len vodu z vodovodu, tak ju nechajme v nádobe najmenej dva dni postáť, aby sa z nej vyvetral chlór, ktorý rastlinám škodí.

Dajme zelenú zelenine


V prípade, že už máme slušné skúsenosti z pestovania kvetín, ktorým sa v našej balkónovej oáze dobre darí, môžeme si zasadiť aj zeleninu, ktorá priestor farebne osvieži a prispeje k našej zdravej výžive. Okrem príťažlivo sfarbených rajčiakov sú výborné drobné červené chilli papričky alebo oranžová odroda veľkých paprík, ktoré nemajú takmer žiadne semená. Dopriať si však môžeme aj úrodu fazuľky a hrášku a dokonca aj cukety alebo miniatúrnej sladkej kukurice. Ale aktuálne ako prvé na programe dňa sú skôr sadenice šalátu, ktoré potrebujú väčšie črepníky. A v prípade, že máme slnečnú lodžiu alebo väčší balkón, môžem si dovoliť pestovať aj balkónové verzie malých stromčekov s borievkami, jablkami, hruškami a figami. Treba sa však poradiť s odborníkmi zo záhradkárskych firiem.

Bylinkové kráľovstvo

Kto je zvyknutý vylepšovať jedlá čerstvými bylinkami priamo z črepníka, určite neodolá a v novej sezóne si vyčlení časť priestoru na pestovanie bazalky, petržlenovej vňate, medovky, rozmarínu, pažítky či tymianu. Každý má svoje chute. Nerozvoňajú len kuchyňu pri varení, ale aj samotný balkón pri ich pestovaní. Najprv si ich však predpestujme v interiéri a na lodžiu ich premiestnime až v polovici mája, lebo dovtedy ešte hrozia nočné mrazíky.

Poznámka: Posuňme hobby do užitočnej roviny aj inak. Kvetinky nemusia iba tešiť. Ak si posadíme do kvetináča aksamietnicu, môžeme letné večery na lodžii tráviť bez dotierania nepríjemného hmyzu. Táto letnička totiž zaručene svojou vôňou odradí muchy i komáre. Podobne úspešní budeme s druhmi muškátov Moskito a Citronella.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com