Pre sviežosť dychu

18.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO     Aj keď je niekto neskutočne šarmantný, príjemný spoločník, ktorý dokáže aj zaujímavo rozprávať, v kontakte s ľuďmi ho môže diskriminovať vlastný dych. Neprípustný zápach z úst, ktorý likviduje jeho sociálne väzby, môže mať rôzne príčiny.


Najčastejšie sa uvádza ako dôvod tohto problému nedostatočná ústna hygiena. Ale za týmto defektom môže byť aj ochorenie žalúdka či pľúc, prípadne pečene a obličiek, poruchy tráviaceho systému alebo cukrovka. To si vyžaduje pomoc praktického lekára, ktorý pacienta nasmeruje ku konkrétnemu špecialistovi.

Pokazené zuby

Väčšinou však má človek nejaký problém s ústnou dutinou. Môže to byť zapálené ďasno, povlak na jazyku alebo chronicky zapálené mandle. Všetko sa dá vyriešiť. Začínajúcu paradentózu dokáže odhaliť test na prítomnosť baktérií. Pri zápaloch ďasien, ktoré si vyžadujú antibiotickú liečbu, sa zase množia v ústach streptokoky a laktobacily. Zdrojom zápachu môže byť aj pokazený zub, v ktorom prebiehajú zápalové procesy, a väčšie kazy, v ktorých sa rozkladajú zvyšky jedla. To však už súvisí s nezáujmom o svoj chrup, ignorovaním zubnej ambulancie alebo dokonca s nedostatočnou dennou starostlivosťou o zuby. Pri nesprávnom alebo absentujúcom čistení chrupu zostávajú malé zvyšky potravín v medzerách medzi zubami, ktoré pomáhajú rozkladať milióny baktérií prítomných v ústnej dutine, pričom vznikajú sírne zlúčeniny zodpovedné za nepríjemný dych. Tieto baktérie, ktorých je asi 300 druhov, sú väčšinou užitočné a pomáhajú spracovať potraviny. No kto si nečistí zuby, zostáva mu na zuboch povlak. A zubný plag je ideálnym prostredím pre množenie baktérií a tým aj zdrojom zápachu.

Výber potravín

Zdrojom zápachu z úst môže byť aj štýl stravovania. Ak si často doprajeme aromatické potraviny v surovom stave, ako je cesnak a cibuľa, budeme my i naše okolie s týmto problémom bojovať denne. Obsahujú totiž éterické oleje, ktoré sa v ústnej dutine rozkladajú. Problém môžeme čiastočne eliminovať žuvačkou alebo chrolofylovou tabletkou, ktoré zvýšia hladinu kyslíka. Pre baktérie je tento chemický prvok pohromou a zahynú alebo sa presunú do menej rizikového prostredia. Dôležité je, že sme po konzumácii chleba s masťou a cibuľou vonný defekt zvládli. Menej rizikovým je pitie mlieka a konzumácia jogurtov a iných mliečnych výrobkov, ale baktérie bielkoviny milujú a množia sa vďaka nim jedna radosť.

Sucho v ústach

Prirodzeným čistiacim prostriedkom v ústach sú sliny. Ak ich je málo, v ústnej dutine sa robia na sliznici malé ranky, šíri sa infekcia a cítiť aj zápach. Suchom v ústach trpí podľa odborníkov asi štvrtina európskej populácie a tento problém je dôsledkom fajčenia, dýchania ústami, konzumácie alkoholu, dlhého rozprávania a zlého pitného režimu.

Pravidelná údržba

Nielen naše auto, aj naše zuby potrebujú pravidelnú údržbu. Čistiť si ich treba poctivo ráno i večer a ak máme možnosť, aj po každom jedle. Ak nie, doprajeme si aspoň žuvačku, ktorá neutralizuje prostredie ústnej dutiny a tým chráni zubnú sklovinu pred agresívnymi kyslými zložkami potravín. Samozrejme, že nemôže byť náhradou za kvalitnú hygienu. Tá si vyžaduje aj vhodný výber zubnej pasty a výmenu bežnej zubnej kefky za elektrickú, ktorá odstráni povlak zo zubov účinnejšie.

Sviežosť umocnia

Okrem základnej ústnej hygieny sú i ďalšie možnosti na osvieženie dychu. Ústnou vodou, s ktorou si vypláchneme ústa a zbavíme sa zvyškov jedla, určite nič nepokazíme. Práve naopak, kvalitná ústna voda s obsahom fluoridu pomáha redukovať tvorbu zubných kazov, iné druhy tlmia symptómy zápalu alebo tinktúry s výťažkom byliniek podporujú prekrvenie ďasien, ktoré sú odolnejšie proti baktériám. K obľúbeným ústnym vodám patria najmä druhy s esenciou mentolu alebo mäty piepornej. No nepríjemnosť so zápachom z úst zásadne nevyriešia, len ho na istý čas zakryjú a keď účinok pominie, problém je zase aktuálny. Nie sú náhradou za zubnú kefku a pastu či dentálnu niť, ani neopravia pokazený zub. Nakoniec aj tak neostane nič iné, ako sa objednať u dentistu alebo odborníka na profylaxiu.
A ešte jedna poznámka: tieto dezinfekčné výrobky zvyknú obsahovať alkohol, niekedy tvorí až 30 percent celkového obsahu. Podobné výrobky by nemali byť preto súčasťou ústnej hygieny detí a abstinujúcich alkoholikov. Existujú však aj bezalkoholové ústne vody.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net