Pre stráviteľné trávenie
ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB Za chyby sa platí. Aj za zlý štýl stravovania a nedostatok pohybu – konkrétne zlým trávením. Mať odolnú psychiku, pevné kosti, výbornú pulzovú frekvenciu a zdravé pľúca je síce fajn. Ale, ak nás trápi bolesť v žalúdku, krútenie v črevách a celková nepohoda pre komplex každodenných tráviacich ťažkostí, aj optimizmus nás opustí. A možno postačí viac chodiť a dávať pozor na výber potravín.
Podľa odborníkov asi 15 percent európskej populácie trpí problémami, poruchami a chorobami tráviaceho traktu. Je to aj dôsledok zlej životosprávy. Čo všetko nás ničí?
- nadmerná konzumácia alkoholu, ktorý síce zrýchľuje pohyb čriev, ale aj ničí črevnú mikroflóru, problémom je aj pitie kávy a sladených nápojov
- preferovanie tučného mäsa a údenín a slaných výrobkov
- sedavé zamestnanie i pasívne koníčky vo voľnom čase (televízia, počítačové hry), absencia športových aktivít a primerané používanie dopravných prostriedkov vrátane vlastného auta
Skúsme vyjsť z kola von
Je to nekonečný rad udalostí, ktorými si len zhoršujeme situáciu. Podceňujeme riziká, nepočúvame lekárov, ignorujeme informácie o vážnych ochoreniach. A pritom neraz stačí tak málo. Zrevidovať svoj štýl života a keď už nie stopercentne zmeniť, aspoň správne nasmerovať. Ubrať zo zlozvykov v stravovaní a obľúbiť si aj mliečne výrobky s probiotikami, neodmietať jablko či zeleninový šalát a hlavne sa hýbať. Pretože práve pohybom sa činnosť čriev viditeľne zlepší. Nemusia to byť hneď veľké športové výkony, hoci jazda na bicykli alebo rodinný turnaj v pingpongu cez víkend sa cení. Môžeme začať aj v malom. Prejsť pešo do vzdialenejšieho obchodu na sídlisku a nečakať na zastávke MHD na autobus alebo ignorovať výťah a vyšliapať si tretie poschodie pekne po svojich. A keď prídu prvé výsledky a po mesiaci zrazu niekoľko poschodí zvládneme aj bez zadychčania a dokonca sa zlepší aj problematické zažívanie, možno sa dopracujeme k vyšším métam. Napríklad k zásade urobiť denne 10-tisíc krokov, čo predstavuje asi 5 kilometrov. Takáto záťaž pre nohy a celé telo vrátane tráviaceho systému je optimálnou pre udržanie aj tráviaceho systému v dobrej kondícii. Odmena príde vzápätí – zbavíme sa dlhodobého stresu zo zlého trávenia, zlepší sa nám duševná pohoda, získame pocit fyzického komfortu, čo sa prejaví v lepšej koncentrácii i v kreativite v práci a v dostatku energie v súkromnom živote vrátane sexuálnej sféry.
Čo je IBS?
Najčastejšou príčinou opakujúcich sa črevných problémov je syndróm dráždivého čreva (IBS). Je to chronické ochorenie tráviaceho traktu s typickými symptómami – bolesťami brucha, pocitom nafúknutosti, striedaním zápchy a hnačky, prípadne výskytom hlienu v stolici. Riešenie je v zmene stravovacích návykov. Pacient s IBS sa nesmie prejedať, jesť mastné jedlá, potraviny spôsobujúce plynatosť či tie s obsahom sorbitolu a fruktózy a škodia mu kofeínové i kolové nápoje a alkohol. Naopak by mal piť dostatok tekutín, konzumovať probiotické výrobky a hľadať možnosti, ako odbúrať stres.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com