Pre dokonalosť domácej galérie

17.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA     Možno niekto preferuje prázdne steny s farebnou maľovkou, no väčšina z nás si v obývačke či v spálni radšej zavesí originály alebo kópie obrazov. Pri upratovaní miestnosti občas na umelecké dekorácie stien pozabudneme alebo s nimi nesprávne manipulujeme. Poradíme, ako sa o tento druh interiérových prvkov správne starať.

Ako obraz zavesiť

  • Umelecké dielo potrebuje vhodné prostredie. V prvom rade patrí samozrejme na stenu, zavesený obraz je chránený lepšie ako položený alebo opretý niekde v pivnici alebo v garáži. No nestačí iba priestranná stena, ktorá nechá vyniknúť jeho originalite, dôležité sú aj fyzikálne podmienky. Problémom býva silné svetlo, najmä priamy dopad slnečných lúčov, výkyvy tepla a vlhkosti. Preto obrazy, na ktorých nám záleží, nadávajme do kuchyne, kde je pre varenie často vlhký vzduch, ani nad radiátor či nad kachle. Nechávať ich počas zimy v chalupe, v ktorej sa nekúri celé mesiace, je tiež hazard.
  • Správne by sa obrazy mali umiestňovať vo výške očí stojaceho človeka. Väčšie obrazy potrebujú voľnejší priestor, dokážu svojím charakterom dekoratívne zaplniť celú stenu, menšie skombinujeme s viacerými podobných rozmerov a vhodných motívov.
  • Pred vyvŕtaním dier do steny si treba urobiť lepšiu predstavu o rozmiestnení obrázkov. Ako pomôcku si z baliaceho papiera vystrihneme rozmery všetkých plánovaných obrázkov a vyskúšame optimálne rozmiestnenie. Papierové makety zapichujeme do maľovky špendlíkom a keď dokončíme polohovanie, označíme si ceruzkou miesta na urobenie dier.
  • Pred navŕtaním môžeme miesta prelepiť širšou priesvitnou lepiacou páskou, aby nám nepadala omietka, alebo nám partner bude odsávať padajúci prach trubicou od vysávača.
  • Veľkosť otvoru a hrúbka hmoždinky závisí od veľkosti obrazu – tie so širšími rámami a zasklené bývajú aj dosť ťažké, na čo by sme nemali zabúdať. Pád obrazu väčších rozmerov môže spôsobiť úraz.

Ako sa oň starať

Spôsob údržby závisí od typu diela. Olejomaľbu s vrstvou ochranného laku je možné občas opatrne pretrieť zľahka navlhčenou handričkou, ale akvarel citlivý na vlhkosť vyžaduje len čistú prachovku, štetku alebo metličku na prach. Nezabúdajme, že obraz má drobné trhlinky, do ktorých by sa voda alebo chemický prípravok ľahko dostal a maľbu by poškodil. V prípade, že starobylý obraz už nahlodal zub času, nepúšťajme sa do jeho reštaurovania, túto činnosť treba zveriť odborníkovi.

O zasklené obrazy sa staráme podobne ako o okná – na očistenie použijeme slabší roztok prípravku na čistenie skiel, ktorý rozpustí aj mastné odtlačky prstov. Musíme však dávať pozor, aby voda nenatiekla medzi sklo a rám, časom by na obraze urobila neplechu.

Mnohé rámy svojou štruktúrou zvýraznia krásu obrazu, ale sú aj náročnejšie na údržbu. Najprv rám zbavíme prachu a na odstránenie nečistôt môžeme použiť vlhkú handru, namočenú v čistej vode bez pridania čistiacich prostriedkov. Dobre ju vyžmýkame, dávame pozor, aby nebola príliš mokrá. Zájdenému pozlátenému rámu vrátime lesk flanelom namočeným vo vínnom octe alebo v slabom liehovom roztoku.

Dobré tipy:

  • Starú olejomaľbu skúsme prejsť mäkkou striedkou z chleba a uvidíme, ako maľba trochu po tomto domáckom zásahu ožije. 
  • A aby rám odolával muchám a inému hmyzu, ktorý ho zvykne znečisťovať, pretrime ho handričkou namočenou vo výluhu z nadrobno pokrájanej cibule.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com