Pozor na tekutú energiu

05.05.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Hektická doba prináša ešte hektickejšie riešenia. Nemáme čas zvládať problémy, preto hľadáme rýchle alternatívy. Platí to aj pre pocit únavy a vyčerpanosti. Stačilo by sa poriadne vyspať. No my sa potrebujeme dobiť rýchlo, najlepšie okamžite. Energetické nápoje prísun stratenej energie síce garantujú, ale pri pravidelnej konzumácii si treba uvedomiť dôležité súvislosti.

Ak si ich v snahe odstrániť chvíľkovú indispozíciu doprajeme občas, to je ešte akceptovateľné. Schopnosť koncentrácie si napríklad takto môže zlepšiť vodič počas dlhšej jazdy a po príchode do cieľa cesty deficit oddychu dohnať. Ale hasiť energetickými nápojmi smäd často alebo dokonca denne predstavuje vážne zdravotné riziká.

Deti určite nie

V prvom rade si pravidelný konzument koleduje o rozvoj závislosti od umelo zvyšovanej hladiny cukru a kofeínu v tele, bez ktorých pociťuje automaticky únavu. Ďalšou hrozbou sú vážne poruchy spánku. Energetické nápoje, ktoré často obsahujú kofeín ako jednu z hlavných stimulačných látok, nie sú vôbec vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom alebo pacientov s chorobami srdca a tiež pre tehotné ženy a dojčiace mamičky. Nepatria ani do pitného režimu detí, pretože jedna plechovka obsahuje asi 85 miligramov kofeínu. A táto zásada by sa nemala týkať len školákov, ale aj tínedžerov. Zistilo sa, že správanie študentov na strednej škole, kde mali automat aj na energetické nápoje, sa výrazne zhoršilo. Boli agresívnejší a v schopnosti koncentrácie mávali veľké výkyvy. Podľa lekárov by pitie takýchto nápojov mali zvážiť aj ľudia po infarkte alebo s inými srdcovo-cievnymi problémami. Jedna plechovka síce nepredstavuje nebezpečenstvo, ale vyššie dávky v prípadnej kombinácii s alkoholom môžu spôsobiť poruchy rytmu srdca. Konzumácia energetických nápojov má byť tabu aj pre všetkých, ktorí majú problémy s obličkami, pečeňou a cukrovkou. A tiež pre psychicky labilných ľudí.

Čo sa deje v organizme po vypití energetického nápoja:

  • zvyšuje sa frekvencia srdca a záťaž pre celý srdcovo-cievny systém, krvný tlak kolíše
  • narastá aj zaťaženosť tráviaceho traktu, najmä žalúdka a tiež nervového systému
  • menia sa rýchlo hodnoty hladiny cukru v krvi, čo môže mať za následok výkyvy psychickej rovnováhy alebo aj bolesti hlavy

Absolútne extrémy sú nebezpečným hazardom

Chybu robia aj študenti, ktorí sa potrebujú učiť pred ťažkou skúškou celú noc a dopujú sa podobnými nápojmi. Ich konzumáciou si podľa odborníkov stimulujú mozgové funkcie len dočasne, no zároveň si perspektívne znížia intelektuálne schopnosti. Už na druhý deň môže mladému človeku práve počas testu zlyhať pamäť a celá námaha a stratégia boli zbytočné. Veľmi nerozumné je piť energetické nápoje počas diskotéky. Cieľom je vydržať zabávať sa a tancovať až do ranných hodín. Dočasný prílev energie garantuje vysoká hladina cukru a kofeínu alebo inej stimulujúcej látky, ale po ich prudkom poklese na druhý deň sa človek cíti byť ešte viac vyčerpaný než zvyčajne.

Problém sa zhoršuje pri miešaní energy nápojov s alkoholom. Najmä, ak už konzumenti nevedia ani odhadnúť, koľko alkoholu v miešaných nápojoch vlastne vypili. Opitosť má vtedy podľa lekárov nepredvídateľný priebeh, mnohí jedinci pod vplyvom týchto látok reagujú ešte agresívnejšie. A navyše alkohol i kofeín odvodňujú, pri pomiešaní oboch variant riskuje každý hazardér najmä pri tanci či inej fyzickej záťaži dehydratáciu, prípadne kolaps organizmu.

Energetické nápoje zosilňujú podobne aj účinky drogy. Ak si napríklad niekto dopraje okrem plechovky energetického nápoja aj kokaín, jeho srdečná činnosť sa zrýchli, preto môže mať problémy s dýchaním a napriek mladému organizmu riskuje infarkt. Pri kombinácii s extázou hrozí prehriatie organizmu a zlyhanie srdca. Zvyšujú sa aj halucinogénne účinky drogy a správanie človeka je potom o to viac nevyspytateľné.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com