Pozor na suchý vzduch v interiéri

23.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE     Teplý interiér môže byť príjemnou zmenou po príchode z mrazivého exteriéru, ale ak je v miestnosti, kde sa pohybujeme celé hodiny, príliš suchý vzduch z vysokej teploty a nedostatočne zabezpečenej vlhkosti, môžeme mať časom zdravotné ťažkosti.

  • Ak vzduch dosahuje dlhodobo nižšiu ako 40-percentnú vlhkosť, môžeme mať problém s vysušovaním sliznice hlavne v nose, ale aj v ústnej dutine. Negatívnym symptómom je opuch sliznice a zvýšená produkcia hlienov. Suchý vzduch je záťažou i pre pľúca, preto sa nám horšie dýcha. Ohrozené sú aj očné spojivky, ktorých vysušenie sa prejavuje bolestivosťou, rezaním a škriabaním.
  • Podstatné je zlepšiť podmienky a zvýšiť vlhkosť vzduchu na optimálne hodnoty – 45 až 60 percent. Ak tak neurobíme, odstránenie nepríjemných zdravotných ťažkostí bude len dočasné a zápaly očných spojiviek, hrdla a nosnej sliznice sa môžu opakovať.
  • Ďalšími príznakmi suchého ovzdušia býva aj bolesť hlavy a hrdla, celková únava, nekvalitný spánok, suchá a podráždená pokožka na tele, popraskané pery a bolestivé zdurenie lymfatických uzlín.
  • Ohrození sú obzvlášť alergici, ktorým sa v takomto prostredí znižuje už oslabená imunita. Zhoršenie obranyschopnosti a tým zníženie odolnosti voči vírusovým ochoreniam je však reálnym rizikom pre všetkých ľudí.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com