Pozor na bolesť hrdla

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Bolesť hrdla zvykne spôsobiť podcenenie silného mrazu, v ktorom strávime pridlhý čas bez dostatočnej ochrany, alebo konzumácia zmrzliny či studených nápojov. No dôvodom môže byť aj bakteriálna infekcia.

Práve sme sa totiž mohli nakaziť kvapôčkovou nákazou zo vzduchu, ktorá nás ohrozuje v tomto období rovnako ako chrípkový vírus. Typickými symptómami akútneho zápalu krčných mandlí je bolesť hrdla, začervenanie a opuch i hnisavý povlak na mandliach, horúčka spojená so zimnicou a problémy s prehĺtaním a s rečou, prípadne suchý kašeľ, zdurenie lymfatických uzlín, bolesť hlavy, ktorá najmä u detí vystreľuje až do ucha. Tento stav sa nedá len tak vyležať, ale si vyžaduje návštevu lekára, ktorý v prípade potvrdenej bakteriálnej infekcie predpíše antibiotiká. Pri opakovanom výskyte ochorenia sa odporúča chirurgické odstránenie mandlí.

Opatrenia, ktoré zlepšujú stav pacienta s angínou:

  • pokoj na lôžku týždeň až desať dní, žiadna námaha
  • kašovitá strava
  • dostatok tekutín, najmä čaje zo šalvie, z rumančeka, z medovky a z lipového čaju
  • dopĺňanie vitamínov a minerálov konzumáciou čerstvého ovocia
  • v prvých dňoch užívanie liekov na znižovanie horúčky okrem antibiotík
  • kloktanie slanou vodou alebo odvarom z tymianu, zo šalvie či z repíka
  • proti bolesti hrdla je účinné aj teplé mlieko s medom a s kúskom masla alebo horúca citrónová šťava (250 ml vody a šťava z celého citróna) s trochou medu
  • prehĺtanie uľahčuje tvarohový obklad – na vlhký ľanový uterák aplikujeme vrstvu tvarohu, priložíme na hrdlo a ovinieme šatkou (mal by pôsobiť aspoň hodiny, lepšie je niekoľko hodín či celá noc), alternatívou je obklad s hlinou z bioobchodu vymiešanou s trochou vody na kašičku
  • zvlhčovanie prostredia najmä v miestnosti, kde pacient oddychuje, pomáhajú odparovače či elektrické zvlhčovače vzduchu alebo aspoň mokrý uterák na radiátore.

Možno to vôbec angína nie je

Bolesť hrdla nemusí vždy znamenať angínu. Tento problém je charakteristický aj pri alergii na prach a dym alebo v prípade presilenia hlasiviek. Hrdlo zvykne bolieť aj ľudí, ktorí trpia refluxom čiže návratom potravy zo žalúdka späť do pažeráka. Symptómy treba presne diagnostikovať. Pretože aj neliečená streptokoková angína môže mať vážne následky na zdravie – hrozí poškodenie obličiek a srdcových chlopní. A reumatická horúčka neohrozuje len srdce, ale aj kĺby, kožu, nervový systém a mozog. Veľké hnisavé ložiská v zapálenom hrdle by mohli spôsobiť aj otravu krvi.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com