Poznáte potpourri?

24.02.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Potpourri je pomenovanie malej nádoby naplnenej prírodnými prvkami, stromovou kôrou, bylinami a usušeným ovocím, všetko silnými zdrojmi typickej výraznej arómy, ktorá slúži na zlepšenie vzduchu v miestnosti.

Domáca príprava

Túto vonnú zmes si môžeme kúpiť v obchode, ale nie je problém vyrobiť si ju aj doma. Usušené hlavičky kvetov a bylinky, tiež sušenú citrónovú kôru či kúsky kôry, dreva a šišiek vložíme do sklenenej nádoby, pokvapkáme hydroxidom sodným, medzi jednotlivé vrstvy pridáme zrnká hrubej soli, uzavrieme a necháme stáť niekoľko týždňov. Vône sa prepoja a po otvorení nás očarí omamná vôňa. Stačí nasypať trochu na tanierik a položiť na poličku či stôl. Alebo vložiť do textilného vrecúška a zavesiť v šatníku. Kombinovať môžeme podľa vlastných preferencií. Ak milujeme kvety, nebude v zmesi chýbať levanduľa, jazmín, ruža či pelargónia. Exotickú korenenú vôňu získame zmiešaním vanilky, mäty, tymianu, klinčekov, škorice a kôry z pomaranča a citróna.

Kde to celé vzniklo?

"Voňavú horúčku" už v stredoveku spískali Francúzi, ktorí si odjakživa potrpeli na príjemné vône. Zvyk zlepšovať arómu ovzdušia v príbytkoch si neskôr osvojili aj Angličania a v 19. storočí už nebolo meštianskej domácnosti, v ktorej by chýbala nádoba s prírodnou voňavou zmesou. Dokonca sa predávali špeciálne misky na tento účel. Väčšinou boli vyrobené z fajánskej glazúrovanej keramiky, z kameniny alebo z porcelánu a bývali nádherne zdobené. Ako dekorácia krásou rovnocenná šperkovniciam, vázam, sadám a obedovým servisom v obytnej miestnosti trónila najčastejšie v blízkosti kachieľ alebo krbu, aby sa teplom a prúdom vzduchu vôňa rýchlejšie rozvinula a šírila. V zmesi zvykli hviezdiť kúsky cédrového dreva, kvety levandule či jasmínu, šišky, lupene ruže, škorica, klinčeky či citrusové plátky a celú symfóniu aróm zvýraznili ešte ružový alebo iné éterické oleje.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com