Pôvabná modrica

10.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Príroda je pestrá, preto sa pri hľadaní vhodných kvetov pre balkón nevylučujú aj nové objavy. Možno sme si doteraz nevšimli modricu, ale táto pôvabná rastlina si zaslúži našu pozornosť.

Na prvý pohľad je to nenápadná rastlinka – na konci dlhej stonky trónia hroznovito usporiadané kvety. Čaro príjemne voňavej modrice však tkvie v záplave väčšieho množstva kvetov. Modrica (po česky (modřenec), latinsky muscari) je nenáročná cibuľovina, ktorú môžeme pestovať bez väčších problémov. Táto rastlinka vyzerá výborne v črepníku, ale aj v záhone, najmä arménska modrica dokáže husto zakvitnúť a byť nápadne farebnou ozdobou záhrady. Kvitne do mája a v septembri, keď sa veľmi rozrastie, treba trsy rozdeliť a s cibuľkami presadiť, z každej sa vytvorí nový trs. Cez zimu nepotrebuje rastlinka žiadnu špeciálnu ochranu, pretože je to mrazuvzdorná. Na jar potom vykvitne podľa počasia vo februári až v v apríli.

Čo modrici prospieva:

  • suchšia priepustná pôda (najlepšie vápenitá) s dostatočným množstvom živín
  • mierna vlhkosť, priveľa vody neznáša
  • slnečné miesto alebo aspoň mierny polotieň

Kde tento kvet sadiť:

  • na skalky
  • popri obrubníkoch záhonov trvaliek
  • v blízkosti kríkov na vyplnenie prázdneho miesta
  • do väčších črepníkov, aby sa ukázali v plnej kráse

TIP: Kvety modrice vyniknú aj vo váze spolu s bahniatkami, bielymi narcismi, sviežo zelenými dekoratívnymi trávami a s ružovými tulipánmi, odrezané vo vode vydržia i vyše týždňa.

Poznámka: Modrica nosí v sebe základ slova modrá, pretože sa spája najmä s touto farbou námorníckeho odtieňa, ale kvietky bývajú aj biele, ružové, fialové, žlté alebo svetlomodré. Známych je asi 40 odrôd, ktoré môžeme nájsť v juhozápadnej Ázii, v Európe a v Afrike. Pôvod má v Stredomorí, najmä v Turecku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net