Potravinová alergia
VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY Alergia na rôzne potraviny život určite znepríjemňuje, ale nemusí človeka ohroziť na zdraví. Stačí sa problematickým druhom poživatín vyhýbať. Ale pozor, ak ste alergikom a trpíte, povedzme, na sennú nádchu, treba rátať s možnosťou rozvinutia kríženej alergie.
Charakter problému:
K frekventovaným potravinovým alergiám patrí citlivosť organizmu na bielkoviny kravského mlieka, syrov a mliečnych výrobkov všeobecne. Bežná je tiež potravinová intolerancia sóje, mäsa i morských živočíchov, orechov, arašidov či búrskych orieškov a nezriedkavo reaguje organizmus negatívne aj po konzumácii červeného vína, piva, sektu, strukovín, kakaa, čokolády, ale i kyslej kapusty, zemiakov či sójovej omáčky a tiež ovocia a zeleniny. Medzi časté alergizujúce druhy patria jahody, ananás a citrusy. Odpoveďou organizmu na netolerované potraviny býva vracanie, úporné bolesti brucha, hnačka, opuch slizníc, nádcha, ťažkosti s dýchaním či ekzém. Výnimočne hrozí aj anafylaktický šok, kedy môžu zlyhať všetky orgánové systémy, ak nie je postihnutému človeku poskytnutá rýchla odborná pomoc.
Čo si dopriať a čo z jedálnička vyškrtnúť:
Štýl stravovania nezodpovedá celkom klasickej diéte. Človek sa musí jednoducho vyhýbať konkrétnym potravinám a nápojom, ktoré mu spôsobujú ťažkosti, prípadne kravské mlieko nahradiť sójovým. Pre najmenšie deti alergické na kravské mlieko je prirodzene najlepšie, keď ich mamičky dojčia čo najdlhšie. Dojčenie najmenej do veku jedného roka je podstatné aj pre zdravé deti. Týmto rozhodnutím matka posilní imunitný systém svojho potomka a preventívne tak zníži šancu rozvoja alergických reakcií organizmu v období rastu, dospievania ale i v dospelosti.
Popri klasickej liečbe potravinových alergií je dôležité zamerať sa na prísun vitamínu E, ktorý potláča zápalové procesy v tele, vitamínov A a C pre lepšiu odolnosť sliznice a tiež minerálnych látok zinku, selénu a kremíka.
Pozor na skrížené alergie:
Mnohí pacienti majú problémy so skríženou alergiou. U ľudí alergických na pele a roztoče sa môže neskôr vyvinúť precitlivenosť na ryby a plody mora. Mali by byť preto opatrní počas pobytu pri mori, kde ich môže reakcia organizmu nepríjemne zaskočiť. Najmä, ak si zabudnú pribaliť antihistaminikum. Alergia na pele trávy sa môže skombinovať s potravinovou alergiou na obilniny, kukuricu a ryžu. Podobne sa kríži alergia na jarný peľ (breza, jelša, lieska) s alergiou na koreňovú zeleninu, jadrové, bobuľové i kôstkové ovocie a orechy. Ďalšími alternatívami je alergia na jesenné pele (ambrózia, palina) skrížená s alergiou na dyňové plody a korenie a napokon alergik na latex môže mať neskôr problémy pochutnať si na banáne, avokáde, melóne a kivi.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com