Pohár skutočne dobrej vody

22.06.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Teplota vonku sa zvyšuje a čakajú nás určite aj série horúcich dní, preto je stále aktuálnejším kvalitný pitný režim. Čo si však naliať do pohára, keď nás odborníci na výživu varujú pred kalorickými kofolami, ochutenými minerálnymi vodami a sladkými džúsmi? Najlepšia bude asi voda. Dôležité je, z akých zdrojov ju čerpáme.

Z vodovodného kohútika...

... si zvykneme bežne nabrať za dva deci tečúcej vody a schuti sa napiť. Mali by sme však vedieť, či je skutočne bezchybná. Vo vodárňach prebiehajú síce testy jej kvality pravidelne, ale problémom môže byť poškodené potrubie niekde v teréne alebo opotrebovanosť rozvodov v bytovom dome. Pred napustením vody do pohára ju treba nechať dobre odtiecť, pretože voda, ktorá stojí v potrubí dlhšie, môže byť zdrojom mikroorganizmov. Až keď je poriadne studená, je vhodná na konzumáciu alebo na prípravu dojčenskej stravy.

Balená v plastových fľašiach

Niekto vode, dodávanej do domácnosti, nedôveruje vôbec a automaticky každý týždeň kupuje zásoby balenej vody. Najmä, ak sú v rodine deti alebo tehotná žena. Aj v tomto prípade nezabudnime na opatrnosť, preverujme dátum spotreby a kupujme čo najčerstvejšie výrobky. Ak je voda vo fľaši príliš dlho, môže sa do nej vylúhovať z obalu alebo z viečka neželané prvky. A nebezpečné je aj neprofesionálne správanie niektorých predajcov, ktorí baly s vodou nevhodne uskladňujú a môžu tak vyprovokovať rozmnožovanie mikroorganizmov. Preto sa ani neodporúča nechávať fľašu v uzavretom aute v horúčave a na priamom slnku. Ak fľašu otvoríme, mali by sme ju v ten istý deň potrebovať alebo dať do chladničky, kde vydrží 3 až 4 dni. Voda balená vo veľkých bareloch je určená skôr pre firmy s väčším počtom zamestnancov, kde sa minie v priebehu 1 až 2 dní. Viac ako 3 dni by v kanistri nemala zostať. Ak sme si vodu vo veľkom balení zaobstarali pre domácnosť a nestihli ju vypiť ani za dva týždne, už ju radšej nekonzumujme, mohla by byť kontaminovaná mikroorganizmami.

Sýtená či nesýtená?

Na jednej strane máme po vypití vody s bublinkami pocit osvieženia a výhodou je tiež, že prítomný oxid uhličitý predlžuje trvanlivosť vody. Ale jej sýtená verzia všetkým nesvedčí, napríklad malým deťom, diabetikom a kardiakom. A zdravým ľuďom môže priveľké množstvo sýtenej vody spôsobiť tráviace ťažkosti. Možno je dobrým kompromisom jemne sýtená voda.

Filter ako záchrana

V posledných rokoch sa v kuchyni udomácnili kanvice s výmenným filtrom, ktorý zachytí chlór i ďalšie nežiaduce čiastočky a postará sa tak o kvalitnú pitnú vodu. Filter sa však dá umiestniť aj priamo na vodovodnú batériu alebo na koncový kohútik na potrubie pri rodinnom dome. Užitočná pomôcka je aj fľaša so zabudovaným fitrom, ktorú si môžeme zobrať na dovolenku. Ak sa chystáme do exotických krajín, kde býva s pitnou vodou veľký problém, mala by byť nevyhnutnou súčasťou cestovnej výbavy.

Poznámka: Ohrievanú vodu z teplovodného kohútika nikdy nepime ani v nej nevarme. Používajme ju len na umývanie, čistenie alebo osobnú hygienu. A špeciálne pre alergikov na nikel sú nebezpečné pochromované batérie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com