Píska vám v uchu?

17.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    V bežnom živote robíme napriek radám zdravotníkov množstvo chýb v štýle života, ktoré potom poškodzujú náš organizmus. Platí to aj v prípade nadmerného používania slúchadiel pri počúvaní hudobnej produkcie. Môže extrémne silno pustená nahrávka sluch skutočne ohroziť?

Otorinolaryngológovia už niekoľko rokov upozorňujú na možný problém v súvislosti s častým používaním slúchadiel. Napriek všeobecnej predstave, že mladí ľudia musia mať zákonite vážne poškodený sluch vďaka každodennému počúvaniu hlasnej hudby z mobilov alebo prenosných prehrávačov cez slúchadlá, nárast prípadov v posledných rokoch sa v tomto smere nezaznamenal. Ale na druhej strane pribúda mladých ľudí, dokonca už tínedžerov, ktorí trpia šelestami vnútorného ucha. Počujú nepretržite určitý tón, ktorý sa nedá zmerať, pretože ide o subjektívne vnímanie. Aj keď to nie je závažná porucha sluchu, tento problém dokáže život veľmi znepríjemniť. Pískanie v uchu sa odborne nazýva tinnitus. V exteriéri zvuk sčasti pohlcujú ruchy ulice, výraznejší je však v interiéri, v tichom prostredí, často v situácii, keď sa mladý človek pripravuje na štúdium. Príčinou šelestu býva aj nie celkom ideálny zdravotný stav pacienta - zvýšený cholesterol, vysoký krvný tlak alebo cukrovka, všetko dôsledky nesprávneho životného štýlu, najmä stresu a nadváhy. V mnohých prípadoch druhotný symptóm, pískanie v uchu, vlastne odhalí vážnejšie ochorenie.

V ambulancii ušných lekárov pribúdajú aj sekretorické zápaly stredného ucha, ktorý má rovnaký vývoj ako všetky alergie, astma alebo bronchitída. V ušnej dutine sa vtedy tvorí pravidelne a dlhodobo výpotok, ktorý sa ako hlien v bubienkovej časti usádza. V priebehu rokov vznikajú jazvy a zrasty medzi kostičkami, ktoré napokon zapríčinia narušenie sluchu. Sú to síce ľahké poruchy, ale trvalé, bez možnosti odstránenia. Tento problém registrujú lekári napríklad u niektorých detí, ktoré majú časté nádchy a ľahšia nedoslýchavosť sa u nich prejavuje nepozornosťou v škole. Len odborné vyšetrenie odhalí, že dôvodom neboli psychické dispozície dieťaťa, ale len porucha sluchu. Ohrození sú i alergici, ktorí trpia už roky sennou nádchou a môžu byť náchylnejší aj na možné zhoršenie sluchu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pexels.comsk-sk