Perfektná svadobná hostina
HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA Kto už chystal väčšiu svadbu, vie, koľko energie treba vynaložiť. Na nič sa nesmie zabudnúť. Na obrúčku, na kyticu pre nevestu, na svadobnú tortu, na pozvánky a samozrejme, na hostinu, ktorá by mala mať dokonalý priebeh. Pri jej plánovaní treba dodržať isté spoločenské konvencie.
Pri svadobnom stole
Dôležitý je už samotný zasadací poriadok. V strede svadobného stola majú sedieť, samozrejme, novomanželia, nevesta po pravej ruke ženícha. A teraz pozor, vedľa nevesty sedia rodičia ženícha a vedľa ženícha zase logicky rodičia nevesty a to tak, aby sa striedali muži a ženy. Ďalej smerom ku kraju sedia príbuzní a priatelia, tam už rozhoduje spriaznenosť s konkrétnymi osobami alebo význam ich postavenia v rodine. Možno sa to nezdá, ale zasadací poriadok v prípade jedného veľkého stola môže napokon jednu rodinu rozhádať, ak sa niektorí členovia urazia, že sú umiestnení takmer na jeho konci. Deti na svadbu určite patria, ale iba tie, ktoré sú schopné akceptovať príkazy, najmenšie batoľatá môžu náladu ostatných kaziť plačom, preto im treba radšej zabezpečiť na ten jeden deň opateru.
Začína hostina
Do miestnosti prichádzajú po obrade postupne všetci hostia a čakajú na novomanželov, ktorí sa išli fotiť. K dispozícii by mali mať studený bufet, nejaké jednohubky na zahryznutie a poháriky vína či šampanského. Napokon prídu aj novomanželia, ako posledná musí do miestnosti vstúpiť nevesta, ale už bez závoja. Po usadení pri svadobnom stole sa hostina môže začať. Prípitok by mal predniesť jeden z otcov lebo zo svedkov. Jedlo si prirodzene hostia nevyberajú, celovečerné menu je presne zvolené, pretože pri takom počte ľudí by to bol problém. Po aperitíve sa začne nosiť predjedlo a potom polievka, novomanželia ju konzumujú tradične z jedného taniera. Nasleduje hlavný chod, dezert a neskôr druhá večera a napokon svadobná torta, ktorú krájajú novomanželia spolu. Po prvom hlavnom jedle a dezerte je na rade tanečná zábava. Prvý tanec patrí neveste a ženíchovi, potom tancujú s rodičmi svojich partnerov, napokon so svojimi. A voľná zábava môže začať. Keď už niektorí z hostí chce alebo potrebuje odísť, nemal by to urobiť bez rozlúčky. Novomanželia nemusia zostať do úplného záveru svadobnej hostiny, môžu sa vytratiť aj skôr.
Kauza svadobné dary
Hostia by mali mať pripravený stôl na odkladanie darov pre novomanželov. Ak boli vybrané spontánne, neodporúča sa vybaľovať ich v priebehu zábavy, aby sa náhodou neobjavili tri rovnaké žehličky alebo sady pohárov. Je lepšie, ak sa organizácie tejto časti svadby chopí matka nevesty a charakter darov prekonzultuje s pozvanými hosťami v dostatočnom predstihu. V takom prípade sa balíčky môžu otvárať bez obáv. Ideálnou chvíľou je čas po dezerte. A pretože na hostine sa zvyknú stretnúť ľudia z rôznych sociálnych skupín a s rôznymi finančnými možnosťami, je vhodnejšie mená darcov z priložených vizitiek nečítať. Stačí, keď vedia novomanželia, že drahú sadu špeciálnych hrncov majú od strýka a sošku zamilovanej dvojice od kamarátky. Poďakovanie sa dá vyriešiť elegantne pár dní po svadbe písomne a do obálky treba priložiť pár fotografií z obradu na pamiatku.
Postreh: Podobné odporúčania, ktoré súvisia s tradíciami, nie sú žiadnym predpisom. Ak sa niektoré body vynechajú alebo všetko neprebehne podľa plánu, nič to neznamená. Je to predsa len hostina, oslava začiatku jedného spoločného života. Najdôležitejšie je, aby bolo perfektné alebo sa k dokonalosti priblížilo spolunažívanie dvoch ľudí. Ale to už závisí od nich samotných. A naopak – úspešné manželstvo im nezaručí ani najdokonalejšia svadba s tým najúžasnejším scenárom, naplneným do bodky.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com