Osteoporóza sa týka aj mužov
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU Osteoporóza je známa skôr ako ženská choroba. A skutočne, ženy tvoria takmer 80 percent pacientov s touto diagnózou. Chorobným ubúdaním kostnej hmoty však trpia aj muži, preto ba nemali tento problém podceňovať.
Svetová štatistika je neúprosná...
... keď prezrádza, že každý piaty muž po 50-ke utrpí osteoporotickú zlomeninu a až tretina zlomenín bedrového kĺbu vo svete súvisí s mužskou časťou populácie. V mladosti majú muži zvyčajne viac kostnej hmoty ako ženy. A ani muži v päťdesiatke netrpia takým rýchlym úbytkom kostnej hmoty ako ženy po menopauze. V mužskom organizme hrá dôležitú úlohu pre udržiavanie hustoty kostnej hmoty hormón testosterón, no keďže u mužov sa vekom znižuje jeho hladina postupne a nie tak náhle, ako hormóny u žien po menopauze, trápi osteoporóza mužov až v podstatne vyššom veku než ženy. Väčšine mužov začína hroziť až po 70. roku života. Niektorí však môžu mať problém s touto zdravotnou komplikáciou aj skôr.
Silný zvonku...
... ale slabý zvnútra. Aj taká môže byť pravda o zdraví muža, ktorí na prvý pohľad pôsobí zdravo a vitálne. V skutočnosti však proces rednutia jeho kostnej hmoty už vďaka nesprávnej životospráve potichu prebieha. Až sa stane reálnym nepríjemný úraz – vážna fraktúra kosti už pri malom pošmyknutí. Až vtedy lekári zistia dôvody zlomeniny, ktorá môže pacientovi napokon zhoršiť pohybové schopnosti. Nebezpečné sú najmä zlomeniny bedrovej kosti a panvy, ktoré predstavujú vysoké riziko úmrtia pacienta. Riziko zlomenín z dôvodu osteoporózy sa zvyšuje u mužov po 60 a ešte viac po 70-e. Preto by táto veková kategória mala určite absolvovať denzitometrické vyšetrenie.
Najčastejšie príčiny poklesu denzity kostnej drene:
- chronické zápalové ochorenia (črevá, pečeň, obličky, reuma)
- endokrinologické problémy
- dlhodobé užívanie niektorých liekov, najmä kortikoidov (astma, neurologické a kožné ochorenia)
- alkohol a fajčenie
Liečba vyžaduje disciplínu
Najväčším problémom pri liečbe tohto zdravotného problému je nízka adherencia. Pacient totiž nepociťuje negatívne príznaky, osteoporóza nebolí, iba spôsobuje nenápadne zhoršenie kvality kostí. Mnohí preto podceňujú dôležitosť užívania medikamentov a často ich vynechávajú alebo ich po čase úplne vysadia. Našťastie, dnes má medicína k dispozícii aj lieky, ktoré sa nemusia užívať denne, ale podávajú sa pacientovi raz za týždeň alebo za mesiac.
Rozhodne aj štýl života
Prevenciou nezvratného zhoršenia kvality kostného tkaniva je pravidelný pohyb, skoncovanie so škodlivým fajčením a nadmernou konzumáciou alkoholu a správna strava s dostatkom vápnika, vitamínov a minerálov. Ozajstní muži budujú svoju silu zvnútra. Posilňovať je totiž možné nielen svaly, ale aj kosti a mužská sila má základ práve v pevnej, zdravej kostre.
Poznámka: Základom pre budovanie kostného tkaniva je pravidelný prísun vápnika a vitamínu D, ktorý podporuje vstrebávanie a dokonalé využitie tohto minerálu. Vápnik získame konzumáciou mlieka, syrov, jogurtu, rýb, brokolice či špenátu a vitamín D aspoň krátkym pobytom na slnku alebo zaradením morských rýb, vaječného žĺtka a tiež mlieka do stravovacích zvykov.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com