Odkedy si mydlíme ruky?

15.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Predmet dennej potreby, záruky základnej hygieny, vec, ktorá nás stojí len pár centov, možno trochu viac. Mydlo je tak prirodzenou súčasťou štýlu života, že si ho podobne ako mnohé iné drobnosti ani neuvedomujeme a vnímame ho ako samozrejmosť. Vždy tak nebolo. Nezaškodí pozrieť si jeho históriu.

Aj keď sa mydlo vyrábalo už 2800 rokov pred naším letopočtom, ešte v 19. storočí sa považoval za luxus. Zavinil to aj odmietavý postoj cirkvi, ktorá v stredoveku pod hrozbou trestu zakazovala akúkoľvek manipuláciu s telom vrátane intímnej hygieny.

Zmesi prírodných materiálov

Najstaršie dôkazy existencie mydla pochádzajú z územia starého Babylonu, kde sa našli hlinené nádoby s materiálom, ktorý pripomínal čistiaci prostriedok. Vtedy sa však kombinácia vody, lúhu a oleja používala na hojenie rán. Na prípravu mydla sa využívali prírodné zdroje. Špinu ľudia kedysi odstraňovali zmesou popola a sódy, ale všimli si tiež korene, kôru a plody mydlice, rastliny rastúcej okolo riek, ktorá vo vode penila. Egypťania si na umývanie vlasov varili tuk s popolom a na telo používali zmesi rastlinných a živočíšnych olejov a alkalických solí. Zvyšky mydla sa našli aj v ruinách Pompejí, ktoré zničil výbuch sopky Vezuv. Germáni i Kelti si očistu zabezpečovali kombináciou vody, piesku a pemzy. O remeselnú výrobu mydla sa zaslúžil rímsky lekár Galenos, ktorý v roku 164 poukázal na jeho čistiace účinky. Stredoveká Európa svojimi potrebami iniciovala rozmach profesie mydlárov, ktorí varili zmesi tukov a dodávali im vône rastlín. Niektoré talianske, španielske a francúzske mestá sa dokonca vďaka obchodu s mydlom finančne vzmáhali. Známym producentom mydla bolo napríklad francúzske mesto Marseille. Aj Arabi mali svoje špeciality. Parfumované a farbené mydlá pripravovali najmä z olivového oleja a vyrábali aj špeciálne mydlo na holenie. Vo väčšine krajín boli obyčajné mydlá na pranie ľahšie dostupné, ale luxusnejšie si mohli dovoliť len zámožní ľudia. Až rozmach chémie v 20. storočí a produkcie po druhej svetovej vojne umožnil výrobu kvalitných ale lacných výrobkov, čo samozrejme prispelo aj k zlepšovaniu hygienických návykov populácie.

Aké mydlá sú najvhodnejšie

  • pri každodennom sprchovaní, ktoré pokožku vysušuje, voľme radšej kvalitné toaletné mydlá s lanolínom alebo olivovým olejom, ktoré jej zabezpečia elasticitu
  • mastná pokožka potrebuje dezinfekčné mydlá
  • suchá sa nekamaráti s parfumovanými výrobkami, najlepšie sa cíti po použití mydla s neutrálnym a mierne kyslým pH
  • detská pokožka je citlivá, preto pri kúpaní novorodencov batoliat používame mydlá pre túto vekovú kategóriu, prípadne do vody pridáme trochu prírodného oleja alebo dieťa po kúpeli nakrémujeme


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com