Nepríjemný dych potlačí mäta i citrón
ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Ak máme pocit nepohody v ústach a podozrenie, že náš dych má ďaleko k sviežosti, siahneme rýchlo po mentolových cukríkoch alebo žuvačke. Je to len dočasné riešenie. Problém sme tým neodstránili.
V prvom rade treba riešiť príčinu, ktorou môže byť pokazený zub, zapálené ďasno, ťažkosti so žalúdkom, sucho v ústach pre zlý pitný režim, fajčenie alebo nedostatočná ústna hygiena. Ak sme všetky tieto dôvody vylúčili, zostáva konzumácia aromatických potravín alebo ostrých a kyslých jedál. Redukovať silný puch po plesňovom syre, rybách či cibuli pomôžu tipy operatívnej domácej lekárne.
- Zápach potlačíme pomarančovou, mandarínkovou či citrónovou šťavou, ktorú môžeme rozriediť vodou.
- Po cesnaku vypime pohár mlieka, cibuľu zajedzme smotanovým jogurtom.
- Skúsme si vyplachovať ústa čiernym alebo zeleným čajom.
- Pomáha aj kloktanie odvarom z byliniek. Výborný je repík, praslička či rasca, ale aj kombinácia koreňa horca, borievky, šalvie a levandule, prípadne feniklu, žihľavy, levandule a mäty.
- Kloktať môžeme aj roztokom s pár kvapkami tea tree olejčeka, ktorý má antibakteriálny a protizápalový účinok.
- Aj žuvanie rasce, zázvoru či anízu zmierňuje zápach, ktorý dokážu zamaskovať esenciálne oleje.
- Fenikel je osvedčená bylinka na trápenia tráviaceho systému a pomáha aj odstraňovať tento spoločenský defekt.
- Rovnako bazalkové listy či čerstvá petržlenová vňať. Tieto bylinky obsahujú veľké množstvo zeleného pigmentu chlorofylu, ktorý neutralizuje vnútorné telesné pachy.
- Neublíži ani chrúmanie mrkvy, zeleru a jablka.
- Odporúča sa žuť bobule borievky, ktorá zároveň prispieva k prečisteniu organizmu.
- Účinné je aj rozhryzenie jedného či niekoľkých zrniek kávy.
Pozor na možné zdravotné ťažkosti!
Zápach z úst, ktorého sa nevieme dlhšie zbaviť, nepodceňujme. Môže upozorňovať aj na vážny zdravotný problém. Okrem zápalových procesov sliznice v ústach býva signálom pre infekcie dýchacieho ústrojenstva, zápal hrtanu, chronický zápal nosových dutín, bronchitídu, refluxnú chorobu, zlyhávanie pečene alebo obličiek a tiež pre obávanú cukrovku.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com