Nepodceňujte vplyvy počasia na zdravie

27.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Biopredpovede sa stali bežnou súčasťou predpovedí počasia. Sú však tieto čísla dostatočne výpovedné a orientačné? Podľa odborníkov ľudia s rôznymi zdravotnými problémami nemôžu reagovať na počasie rovnako, preto jedno číslo ako informácia pre všetkých nedokáže vyjadriť skutočný stupeň záťaže pre astmatika i hypertonika zároveň. Každý totiž reaguje za rovnakého počasia úplne inak.

  • K najcitlivejším ľuďom na počasie patria pacienti s problémami kardiovaskulárneho systému. Najmä v dňoch, keď sa náhle ochladí alebo oteplí s rozdielom aspoň 10°C. Pri znížení teploty im dokonca hrozí infarkt, pretože cievy sa vtedy zužujú, tlak sa zvyšuje a srdcové cievy nie sú dostatočne dokrvené.
  • Ľudia s poruchami tepelnej regulácie aj tí s nízkym krvným tlakom majú ťažkosti hlavne pri príleve teplého vzduchu.
  • Náhla srdcová príhoda ohrozuje aj diabetikov tým viac, že pri akejkoľvek teplotnej zmene nedokážu registrovať varovné signály pri zvýšení krvného tlaku. Dôvodom je vážne poškodenie periférnych ciev cukrovkou.
  • Naopak pacienti s artrózou, reumou či iným poškodením pohybového aparátu rozdiely atmosférických tlakov pociťujú až príliš – veľkou bolesťou v ramene, kolene či inej postihnutej časti. Podobne reagujú aj ľudia s pooperačnými jazvami alebo starými zraneniami.
  • Na teplotné výkyvy sú precitlivelí aj ľudia s problémom chronickej migrény.
  • Alergici s oslabeným imunitným systémom zvyknú trpieť dráždivým kašľom a ťažkosťami pri dýchaní pri prudkom poklese teploty. Astmatikom vadí sychravé počasie a pri inverzii im znečistená hmla zhoršuje dýchanie.

Meteosenzitívni ľudia...

... predstavujú špeciálnu skupinu populácie, ktorá reaguje na akúkoľvek zmenu počasia. Títo ľudia bývajú vyčerpaní, podráždení, malátni, zhoršuje sa ich koncentrácia. Schopnosť sústredenia sa všeobecne znižuje prílevom teplého vzduchu. Tým že sa spomaľujú reakcie, vzniká riziková situácia najmä pri povolaní vodiča. V takýchto dňoch sa štatisticky zvyšuje na cestách počet dopravných nehôd. A môže byť pritom krásne slnečné počasie, dôležité je, že deň predtým pršalo, fúkal silný vietor a bolo citeľne chladnejšie. Meteosenzitívni sú aj ľudia so sklonom k depresii. Nevľúdne dni s kratšou dobou slnečného svitu a so sychravým počasím štartujú u nich pokles nálady a emočnú rozladenosť. Pre poškodené adaptačné mechanizmy sa nevedia dostatočne rýchlo so zmenou počasia vyrovnať ani starší ľudia. Obzvlášť nebezpečné sú pre nich extrémne horúčavy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com