Naučme sa dobrú plnku

29.02.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL    Plnené mäsá patria k obľúbeným receptom. Prinášajú dva zaujímavé momenty. Zmesi na plnenie výberom ingrediencií jedlo chuťovo zvýraznia a navyše je výsledný pokrm objemovo väčší, takže zasýti viac konzumentov. Uplatní sa vo viacčlenných rodinách, najmä kde nechýbajú športovo založení a večne hladní tínedžri.

Plniť môžeme rôzne druhy mäsa – napríklad hydinu, bravčový bôčik, hovädziu roštenku, teľacie, divinu, ale i ryby. Osvedčený recept na plnku do rolády alebo do kačky či kurčaťa je veľmi jednoduchý.

  • Asi tri rožky alebo žemle (nie čerstvé) si nakrájame na kocky a zalejeme trochou vlažného mlieka, aby navlhli. Premiešame a necháme chvíľu stáť.
  • Pridáme 3 až 4 surové vajcia a najemno postrúhanú stredne veľkú cibuľu.
  • Dochutíme soľou, majoránom, mletým čiernym korením a posekanou petržlenovou vňaťou. a premiešame. Ak je plnka príliš riedka alebo mazľavá, pridáme ešte pol pokrájanej žemle alebo trochu strúhanky, ktorá zmes zahustí.

Ďalšie verzie zmesi na plnenie:

Orechová – k základnej receptúre pridáme celé lieskové oriešky alebo posekané vlašské orechy. Môžeme však použiť aj kešu alebo para orechy či celé olúpané mandle.

Gaštanová – zvykne sa ňou plniť hydina, najmä moriak. Narezané gaštany pražíme 10 minút na panvici, potom ich olúpeme, uvaríme v osolenom mlieku a popučené zamiešame do základnej plnky.

Zeleninová – pokrájanú koreňovú zeleninu udusíme na cibuli.

Hubová – uplatňuje sa najmä pri plnené rolád, stačí čerstvé sezónne huby alebo šampiňóny podusiť na masle alebo troche oleja.

Mäsová – je výborná do závinov a pripravuje sa z mletého mäsa alebo z hydinovej pečienky, ktorú pokrájanú udusíme na posekanej a spenenej na oleji cibuli a ochutíme korením a soľou.

Dobré tipy:

  • Do plnky môžeme primiešať aj surovú kuraciu alebo inú hydinovú pečienku (naškrabeme nožom na doske), ktorá ju chuťovo zvýrazní. Ak ju nemáme po ruke, dobrou náhradou jej kvalitná pečeňová paštéta. Stačí malá konzerva.
  • Nemusíme zamiešať celé vajcia. Ak pridáme najprv žĺtky a na záver primiešame opatrne sneh ušľahaný z bielkov, plnka bude nadýchaná a objemnejšia. Zamiešať môžeme aj lyžicu kyslej smotany alebo bieleho jogurtu.
  • K vhodným koreninám do plniek patrí aj muškátový oriešok, rasca, pažítka, cesnak, a k ingredienciám zase šunka, údené mäso, sterilizovaný hrášok, kukurica či šampiňóny.
  • Rôzne ochutená plnka sa dá pripraviť aj samostatne. Po zamiešaní ňou naplníme formu na koláč a upečieme. No môžeme ju vložiť aj do vrecka na výrobu tlačenky, ktorého konce dobre zviažeme. Zabalenú v alobale ju vo väčšom hrnci s vodou neprikrytú varíme z každej strany 15 minút. Necháme vychladnúť, rozbalíme a nakrájame na plátky, ktoré podávame k zeleninovým a strukovinovým prívarkom alebo k dusenej kapuste a knedle.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com