Na vodný kameň nekompromisne

08.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Všetci to poznáme. Darmo si svoju domácnosť detailne čistíme, sú miesta, ktoré časom stratia lesk a punc novosti. Obzvlášť v priestoroch, kde dlhodobo pôsobí vlhkosť alebo voda. Problém sa týka preto najmä predmetov v kúpeľni a v kuchyni. Poradíme, ako sa zbaviť vodného kameňa na domácich spotrebičoch.

  • Na usadeniny vo varnej kanvici zaberá ocot zmiešaný s vodou v pomere 50 : 50, ktorý necháme prevariť. Po vyliatí aromatického roztoku treba kanvicu niekoľkokrát vypláchnuť čistou vodou. Použiť môžeme podobne aj kyselinu citrónovú.
  • Fľaky vodného kameň sa zvyknú urobiť aj na kastróloch a na hrncoch. Ak nepomáha saponát a drsná časť hubky na umývanie riadu, použijeme obyčajnú sódu, ktorou nános posypeme. Potom nalejeme do hrnca vodu a zmes zahrejeme asi na 60°C. Ak máme podobne znehodnotené menšie predmety, vložíme ich do teplého sodného nálevu vo väčšom hrnci a necháme asi 20 minút pôsobiť. Napokon treba všetky predmety poriadne opláchnuť v čistej tečúcej vode. Opatrní však musíme byť v prípade chrómovaných a postriebrených predmetov, ktoré kyslé čističe môžu znehodnotiť.
  • Vodný kameň v drahom zariadení, akým je umývačka riadu, už narobí väčšiu škodu. Preto je lepšie predchádzať jeho tvorbe používaním kvalitných prípravkov na zmäkčovanie vody, pretože vodný kameň usadený v potrubí znižuje výkonnosť domáceho pomocníka, skracuje jeho životnosť a zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Vodu pomáha zmäkčovať špeciálna soľ, ktorú treba dávkovať podľa jej tvrdosti. No ponúkajú sa aj tablety, ktoré sú kombináciou čistiaceho prostriedku, soli a leštidla.
  • Ak zistíme, že sa zhoršuje výkonnosť pračky, skúsme to s octom. Do bubna nalejme asi liter a nastavme program na 90°C. Ak treba, pranie naprázdno s prídavkom octu zopakujme.
  • Biele povlaky na kúpeľňovej sprche i batériách a stvrdnuté nánosy špiny na vani pomôže odstrániť opäť octový roztok, ktorý treba nechať pôsobiť 15 minút a potom zašpinené miesta opláchnime vodou. Osvedčil sa aj citrón, šťavou potrime znečistenú batériu a necháme tiež pár minút účinkovať. Má navyše príjemnejšiu arómu ako ocot. Na záver stačí batériu len vyleštiť.
  • Usadeninám sa neubráni ani toaletná misa. Je to výsledok častého splachovania studenou nezmäkčenou vodou. Výborná prevencia je časté umývanie toalety vhodnými čistiacimi prípravkami. Ak sa v hornej časti po obvode nánosy objavia, vezmime si na pomoc roztok kyseliny soľnej. Po naliatí na znečistené miesta necháme pôsobiť pár minút a potom ešte misu vydrhneme kefou. Ak máme toaletnú misu znečistenú viac, môžeme skúsiť väčšie kusy vaty, na ktoré nalejeme ocot. Mokrou vatou potom obložíme znečistené časti porcelánovej misy a necháme pôsobiť asi pol hodiny. Napokon ju vydrhneme kefou a špinu na niekoľkokrát spláchneme.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com