Na trávnik len s kvalitnými kopačkami

20.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Prázdniny začali, mnohí rodičia hľadajú vhodné alternatívy, ako by mali ich deti tráviť dlhé dni. Letné tábory a rodinná dovolenka pokryje len časť z voľných týždňov, treba vymyslieť aktivity, ktoré školákom vyplnia zmysluplne čas. Jednou možnosťou je aj športovanie, ktoré naše deti po pandemických obmedzeniach potrebujú pre svoj vývoj ako soľ. Pre chlapcov špeciálne je ideálny futbal, ktorý si napokon s radosťou zahrajú so svojimi ratolesťami aj oteckovia. Prečo práve tento druh športu?

V prvom rade je to obľúbená a nenáročná loptová hra, ktorá umožní dieťaťu dostatočne sa na ihrisku vyblázniť, pohybovo zlepšiť a navyše sa naučí spolupracovať v rámci kolektívu s ostatnými hráčmi. V podstate sa dá hrať všade na akejkoľvek voľnej ploche - na sídlisku, na kúsku trávnika v prírode a najlepšie na vybudovanom ihrisku. Podobné sa nájde takmer v každej obci či pri každej škole. A kto chce dať dieťaťu profesionálnejšie vedenie, zapíše ho do letnej školy futbalu.

Ako kupovať správne kopačky

Dôležitý je jednoznačne talent, ale netreba podceňovať ani vybavenie hráča. Aj keď je váš syn začiatočník a chystá sa hrať len miestnu ligu, mal by mať okrem rýchlych nôh a postrehu aj dobré kopačky. V každom obchode so športovou obuvou vám určite ochotne poradia, ale v zásade sa treba držať niekoľkých dobrých rád.

Dôležité je, aby kopačka kopírovala tvar nohy a bola o niečo voľnejšia. V tesnej nemôže hráč pociťovať dostatočný komfort, čo ho napokon negatívne ovplyvní a zníži jeho pohybové schopnosti. Podstatný je tiež typ povrchu, na ktorom sa futbal hrá. Klasické kopačky so špuntami alebo kolíkmi sú vhodné najmä na prírodné terény, v prípade umelého tvrdšieho povrchu treba zvoliť turfy s množstvom gumených špuntov na podrážke, ktoré znižujú tlak na chodidlo, udržujú stabilitu a zlepšujú kontrolu nad loptou. Nesprávne vybraná obuv by mohla v niektorých náročných stretoch so spoluhráčmi zapríčiniť úraz. Aby napokon nebol pre zranenie z nádejného futbalistu iba divák. To asi nie je najšťastnejší spôsob, ako tráviť prázdniny.

V prípade, že chlapec prejaví výnimočné schopnosti pri chytaní lopty, bude potrebovať brankárske vybavenie a doplnky, najmä kvalitné rukavice. Súčasťou výbavy malého i veľkého futbalistu je aj oblečenie, či už dres, tepláky, spodná bielizeň či ponožky. To všetko nemá len reprezentačnú úlohu, ale aj funkčnú, pretože prispieva k pocitu celkovej fyzickej pohody ako predpokladu čo najlepších výkonov.

Futbal bol pôvodne veľmi surová hra

Ako a kedy to všetko vlastne začalo? Hoci futbal považujeme za modernú športovú disciplínu, ku ktorej patria svetové mužstvá, hviezdni hráči a veľké peniaze, v skutočnosti je veľmi stará. Prvé kožené lopty vyrobili obyvatelia Strednej Ameriky už 1500 rokov pred naším letopočtom a o 300 rokov neskôr vymysleli Mayovia a Aztékovia hracie plochy a pravidlá starovekého futbalu. Bola to však poriadne tvrdá až surová hra a navyše ukončená rituálnou obetou kapitána porazeného tímu. To by sa asi dnešným hráčom veľmi nepáčilo. Rimania ňou dokonca udržiavali v kondícii svojich vojakov, ktorí pri hre "harpastum" používali okrem nôh i ruky. A pri svojich dobyvačných vojnách ju učili aj obyvateľov celej Európy. Lopta neušla pozornosti ani čínskych priaznivcov športových aktivít. V prípade hry "cuju" však išlo skôr o žonglovanie a čo najdlhšie udržanie lopty vo vzduchu.

V kolíske futbalu v Anglicku sa objavila prvá zmienka o loptovej hre okolo roku 800, tiež vďaka inšpirácie nevítaných hostí z Ríma. Ľudový alebo uličný futbal sa veľmi rýchlo rozšíril a hral sa najviac na juhu krajiny. S tým dnešným okrem lopty nemal nič spoločné. Cieľom bolo dostať ju cez tisícky ľudí z jedného konca obce na druhý, čo trvalo hodiny až niekoľko dní. Zábava to bola veľká, ale keďže pravidlá viac dovoľovali ako zakazovali a nechýbali ani pivom podgurážení účastníci, neraz dochádzalo k ťažkým až smrteľným úrazom. Preto kráľ Eduard II. dekrétom z roku 1313 túto hlučnú a surovú hru jednoducho zakázal. V 19. storočí však verejné školy zaradili do svojich osnov futbal ako vhodný šport pre mládež. Zlepšoval ich fyzickú kondíciu, vštepoval im princípy disciplíny, kolektívnej spolupráce, čestnosti i odvahy. Napokon v roku 1883 vznikla z niekoľkých klubov futbalová asociácia, ktorá vytvorila nový súbor pravidiel civilizovaného futbalu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com