Medvedí cesnak aj do nátierky

06.03.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Kto má rád cesnakovú chuť, určite neodmietne aktuálnu ponuku lesa, v ktorom sa v tomto období darí medvediemu alebo divokému cesnaku.

Rastlinku zaručene dešifrujeme v okolí a v záplave ostatnej flóry. Vonia rovnako ako jej braček z pultov trhovísk. Veľkými jasne zelenými listami a bielymi kvetmi pripomína trochu konvalinky. A ako si ním môžeme spestriť jedálniček?

  • nakrájanými lístkami posypme chlieb s maslom
  • listy pripravme na spôsob špenátu, môžeme ich zmiešať aj so žihľavovými, pretože divoký cesnak má prenikavú chuť
  • posekané listy sa dajú pridávať do polievok, do krémových a jogurtových omáčok, do vajíčkových pokrmov, do cesta na knedľu alebo na halušky i do rôznych zeleninových šalátov, ale výborný je aj v kombinácii s tuniakom a s rajčiakmi
  • listy použime na prípravu pesta na cestoviny z rozmixovaného medvedieho cesnaku, soli, korenia, píniových orieškov a olivového oleja
  • nasekanými listami posypme zemiaky alebo ryby či iné mäso pred pečením
  • posekané listy zmiešajme s tvarohom alebo s cottage syrom a s rôznymi obľúbenými prísadami a pripravme chutné jarné nátierky plné vitamínov (podobne tak môžeme urobiť s cibuľkami medvedieho cesnaku, ktoré sa vyberajú zo zeme na jeseň, len ich treba s tvarohom rozmixovať)


Poznámka: Medvedí cesnak má aj detoxikačné účinky, ktoré náš organizmus potrebuje po zimných mesiacoch ako soľ. Dokáže prečistiť tráviaci systém, obličky i močové cesty, zahlienené pľúca, priedušky i ostatné dýchacie cesty, eliminuje škodlivý vplyv nikotínu a výborný je aj pri ženských chorobách. Je vhodné si ho ísť preto natrhať niekde na lúku či do parku a použiť pri príprave najmä studených jedál, pretože pri tepelnej úprave sa účinné látky strácajú.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com