Lesné jahody sú aromatickejšie
VARENIE - POTRAVINY Lesné jahody majú síce drobnejšie plody ako záhradné, no za to chuťovo výraznejšie a aromatickejšie. Zvyknú ich nazývať aj alpské. Chutné plody divoko rastúcich jahôd treba hľadať najmä v svetlejších lesoch, na rúbaniskách, na krajoch lesov a na stráňach zarastených krovinami. Musíme sa len vyzbrojiť trpezlivosťou.
Lesné jahody chutia najlepšie ako...
- ... súčasť domácich koláčov z piškótového cesta
- ... základ na prípravu rôznych dezertov, bielkovej peny a zmrzlinových pohárov
- ... zdravé raňajky v kombinácii s ovsenými vločkami a orechmi alebo s tvarohom
- ... ľahká večera v podobe ovocného šalátu s kivi, banánom a jogurtom
- ... osviežujúca desiata či olovrant, stačí ak si z mlieka a lesných jahôd a trošky škorice a cukru pripravíme vitamínový koktail alebo aktuálne smoothie.
Užitočné aj listy a koreň
V domácej prírodnej liečbe niektorých zdravotných ťažkostí môžeme úspešne využiť celú rastlinu lesnej jahody. Ako jej jednotlivé segmenty konkrétne pomáhajú?
- Plody – pri prekyslení žalúdka, reumatizme, chudokrvnosti, proti žlčovým, ľadvinovým i močovým kameňom, na prečistenie krvi, na posilnenie nervov i srdca.
- Čaje z koreňa a z listov – pri reumatizme a problémoch s pečeňou či obličkami, na prečistenie krvi, pri horúčke i zápale ústnej dutiny.
Poznámka: Aj lesné jahody môžeme pestovať v domácich podmienkach, či už v záhone na záhrade alebo v črepníku na balkóne. Potrebujeme len kvalitné semená zo špecializovanej predajne. Vypestovanie sadeničiek, najlepšie v rašelinovom základe, trvá deväť až dvanásť týždňov. Najkvalitnejšie plody prinášajú v prvom roku, chutné sú aj tie z dvojročného trsu, ale v treťom už treba staré rastlinky nahradiť novými.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com